« Powrót do artykułu

Rak kapitalizmu kolesiów: Prawo jest tworzone pod zamówienie biznesu, który finansuje polityków

Zachód ma problem z korupcją systemową. Jej istotą jest tworzenie prawa pod zamówienie biznesu, który finansuje polityków - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Arvind K. Jaine, ekonomista z kanadyjskiego Uniwersytetu Concordia.

Lew Rywin

autor: Marek Szybkażródło: Newspix

Lew Rywin to bohater największej afery korupcyjnej, w którą był zamieszany świat biznesu i polityki.

statystyki

Komentarze (11)

 • Jerzy_B(2017-02-18 10:45) Zgłoś naruszenie 434

  Balcerowicze, Rostowscy, Marcinkiewicze itp. popierani z Zachodu a może i dzięki ich "pomocy" w zajęciu finansowo-decyzyjnych stanowisk dopuścili do zalegalizowania w Polsce prawa sprzyjającego zachodnim korporacjom, szczególnie bankom i sieciom handlowym. Społeczeństwo jest bezradne !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • całe to państwo, tylko podcina ludziom nogi(2017-02-18 11:18) Zgłoś naruszenie 281

  Weźmy przykład korporacji zawodowych, szczególnie w połączeniu z wypowiedziami niektórych ministrów i polityków, którzy uprawiali tzw. "teorię nasiąkania". Prawo ograniczające wolności obywatelskie, jest niezwykle korzystne dla takich korporacji zawodowych.. Dla przykłądu: przymusy adwokackie albo radcowskie. Normalny, wykształcony, inteligentny obywatel nie może na przykład złożyć kasacji. I nie jest ważne, że będzie napisane dobrze, pod względem formalnym i merytorycznym. Dla twórców tych dziadowskich przepisów, istotne jest że nie ma na kasacji pieczątki radcy albo adwokata. Aaaa, może być też podpisany profesor historii prawa, albo prawa leśnego. Albo szczebel niżej. Zwykły nieubezwłasnowolniony obywatel nie może zawrzeć zwykłej umowy zlecenia z pełnomocnikiem, w celu reprezentacji przed sądem. Dlaczego zwykłe zlecenie zarezerwowane jest tylko dla korporacji?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • rius(2017-02-18 13:58) Zgłoś naruszenie 261

  Chcecie przykła raka kapitalizmu? Monopole korporacji zawodowych - to jest rak kapitalizmu i wolnego rynku.Tu nie chodzi o to, żeby ktoś coś robił dobrze, bo takie monopole niczego takiego nie gwarantują, tylko, żeby coś co przynosi kasę mógł robić tylko ktoś ze swoich.

  Odpowiedz
 • abcd(2017-02-18 17:24) Zgłoś naruszenie 1611

  To nie jest kapitalizm kolesiów. To nie jest kapitalizm. Byli zarządcy sowieckiej kolonii o nazwie PRL nadal wypełniają swoje funkcje tak, jak najlepiej potrafią. A najlepiej potrafią jedynie służyć obcym panom i to czynią. Tak jest i tak będzie dopóki "elity" PRL-u będą u władzy.

  Odpowiedz
 • polskigupek(2017-02-18 19:32) Zgłoś naruszenie 122

  ....globalizacja ! - wyższa forma kapitalizmu ( wyzysku ) ...to jest rak współczesnego świata !!!!!

  Odpowiedz
 • tui(2017-02-18 18:19) Zgłoś naruszenie 72

  Ale nowość. Tak jest na całym swiecie nie tylko na Zachodzie. W Rosji Chodorkowski,m jako właściciel koncernu korumpował deputowanych do Dumy Państwowej aby uchwalali ustawy korzystne dla jego firmy. Co ciekawe najbardziej dawali się kapitaliście korumpować deputowani komunistyczni z partii Ziuganowa.

  Odpowiedz
 • iwona(2017-02-20 17:27) Zgłoś naruszenie 40

  I jeszcze się oburzają na Morawieckiego który powiedział, że sprawiedliwość jest ważniejsza od prawa. Takiego prawa.

  Odpowiedz
 • Smile(2017-02-19 03:47) Zgłoś naruszenie 20

  Normalnie uklon.c.e.ta podpisane i juz do tlumaczenia potrzebujemy kanadian profesores hehe. Przepraszam najmocniej, ale wlasnie teraz po przeczytaniu tego artu doszlo do mnie, kto naprawde rzadzi tym krajem.A atasze juz wybrali chlopaki...wstyd, normalnie wstyd... A juz porownanie do Afryki, to akurat nawet niemoralne....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!