50 najbardziej wpływowych ludzi polskiej gospodarki [RANKING DGP]

W zestawieniu 50 najbardziej wpływowych osób w polskiej gospodarce nie ma takich, których wizerunku lub nazwiska nie możemy w pełni ujawnić ze względu na toczące się śledztwa. Sporo na liście urzędników lub osób tak czy inaczej związanych z administracją. Jest to jakiś znak czasu: żywioły rynkowe są przez państwo ujarzmiane w większym stopniu, niż byliśmy do tego przyzwyczajeni w wielu ostatnich latach.

Janet Yellen – Prezes Amerykańskiej Rezerwy Federalnej.jpg

autor: Andrew Harrerżródło: Bloomberg

4. Janet Yellen

Szefowa Rezerwy Federalnej przez cały rok grała perspektywą podniesienia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza podwyżka od czasu wybuchu kryzysu finansowego miała miejsce jeszcze pod koniec 2015 r. Wtedy też Fed zapowiedział, że w kolejnym roku może trzykrotnie zaostrzyć politykę pieniężną. Decyzja o zmianach stóp w USA ma kolosalne konsekwencje dla amerykańskiej gospodarki i tamtejszych rynków finansowych, ale „rozlewa się” także na cały świat.

Wyższe stopy w USA to większa opłacalność z lokat na tamtejszym rynku, co zachęca kapitał do wychodzenia z innych krajów i inwestowania w Ameryce. Nawet jeśli dochodowość nie jest szczególnie wysoka, to amerykański rynek jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych. Nawet niewielkie podwyżki stóp powodują więc, że inwestorzy wycofują się z tzw. emerging markets (do których zaliczana jest także Polska) i kupują amerykańskie aktywa.

Te przepływy skutkowały drugim z rzędu rokiem silnego dolara, co było mocno odczuwalne również u nas. Amerykańska waluta osiągnęła kurs, który według badań jest progiem opłacalności importu (w dolarach rozliczamy handel nie tylko z USA, ale też np. przywóz elektroniki czy tekstyliów z Chin albo ropy i gazu z Rosji). Transakcje surowcowe na całym świecie dokonywane są w amerykańskiej walucie. Mocny dolar sprzyjał więc – do pewnego momentu – niskim cenom ropy naftowej, trzymając w ryzach inflację na świecie.

Ale gra stopami Janet Yellen była ostrożna. Podwyżki stóp to również droższy kredyt i niższy popyt w gospodarce. Wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych i ryzyko dla rynku pracy. A że w Stanach Zjednoczonych był rok wyborów prezydenckich, to zaostrzanie polityki pieniężnej było niepożądane. Zamiast zapowiadanych trzech podwyżek stóp ostatecznie była tylko jedna – i to w grudniu, już po wygranej Donalda Trumpa.

W sumie ostrożność w polityce pieniężnej przyczyniła się do kolejnych rekordów amerykańskich giełd (i wzrostów na innych rynkach akcji). Nie dało się uniknąć wyższej rentowności (czyli niższych cen) papierów dłużnych, co odczuli również posiadacze polskich funduszy obligacji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!