50 najbardziej wpływowych ludzi polskiej gospodarki [RANKING DGP]

W zestawieniu 50 najbardziej wpływowych osób w polskiej gospodarce nie ma takich, których wizerunku lub nazwiska nie możemy w pełni ujawnić ze względu na toczące się śledztwa. Sporo na liście urzędników lub osób tak czy inaczej związanych z administracją. Jest to jakiś znak czasu: żywioły rynkowe są przez państwo ujarzmiane w większym stopniu, niż byliśmy do tego przyzwyczajeni w wielu ostatnich latach.

Elzbieta Rafalska

żródło: Materiały Prasowe

2. Elżbieta Rafalska

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej może mieć zawroty głowy od sukcesów. Jest liderem w rankingu polityków wypełniających program wyborczy PiS, realizując ostry prorodzinny i propracowniczy zwrot. O ile w poprzednich kadencjach minister pracy zależał od łaskawości ministra finansów, teraz jest odwrotnie – to minister finansów musi zrobić wszystko, by sfinansować cele Elżbiety Rafalskiej.

Gros działań rządu w poprzednim roku było podporządkowane wdrażaniu kampanijnych pomysłów, leżących w sferze resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Sztandarowy projekt to program „Rodzina 500 plus”. W ciągu roku jego działania świadczenia trafiły do 2,78 mln rodzin i 3,8 mln dzieci, na co poszło ponad 17 mld zł. Największym beneficjentem jest wieś, gdzie dodatkowe pieniądze trafiają do 63 proc. mieszkających tam dzieci; w miastach to 48 proc. Najważniejszy efekt to polepszenie materialnego statusu rodzin i radykalne zmniejszenie stopy ubóstwa. Według prof. Ryszarda Szarfenberga przed wprowadzeniem programu aż 11,9 proc. polskich dzieci żyło w skrajnym ubóstwie, teraz problem dotyczy już tylko 0,7 proc. Na razie nie ma pewności co do realizacji drugiego celu, jaki ma realizować program – czyli zwiększenia dzietności. Ostatnie statystyki mogą sugerować, że także pod tym względem następuje pozytywna zmiana, ale eksperci radzą poczekać z oceną. Nie brakuje też głosów mówiących o negatywnych skutkach – m.in. wypadnięciu z rynku pracy części kobiet, które zarabiały najmniej.

Resort Elżbiety Rafalskiej stoi też za wprowadzeniem godzinowej płacy minimalnej oraz ma swój udział w podniesieniu płacy minimalnej do 2 tys. zł, choć ta inicjatywa wyszła od premier Beaty Szydło. Przy okazji zapadła decyzja o podniesieniu emerytury minimalnej do 1 tys. zł. Szefowa resortu rodziny jest także beneficjentką dobrej sytuacji na rynku pracy. Bezrobocie spada od kilku lat, ale to za jej kadencji odsetek osób bez pracy osiągnął historyczne minimum i będzie spadał dalej.

Są jednak i zagrożenia, które nie pozwolą Elżbiecie Rafalskiej osiąść na laurach. Przyspiesza proces starzenia się społeczeństwa i szybko zaczyna się zwiększać liczba emerytów. Dlatego minister będzie musiała poradzić sobie z problemem niskich emerytur, poszukać lekarstwa na pogarszającą się relację między emerytami a pracującymi czy groźbę szybkiego wzrostu wydatków socjalnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!