« Powrót do artykułu

Dochód gwarantowany? Fatalny pomysł

Zmiany w coraz mniej efektywnym systemie społeczno-gospodarczym, który nie może wyjść z ostatniego załamania, są niezbędne. Bezprecedensowe działania banków centralnych, które łamiąc dotychczasowe tabu ekonomiczne, rozpoczęły politykę luzowania ilościowego, czyli de facto dodruk pieniądza, i zalały rynki ekstremalnie tanim lub nawet darmowym pieniądzem, nie przynoszą oczekiwanych efektów. Korzyści odnoszą głównie rynki finansowe, w tym instytucje, którym dostarczono paliwa do spekulacji i windowania wycen różnych aktywów. A realna gospodarka korzysta z tych operacji w sposób nadzwyczaj umiarkowany.

pieniądze

żródło: ShutterStock

Tani pieniądz wywołuje również negatywny efekt finansowania nieefektywnych projektów gospodarczych, które w warunkach standardowej polityki monetarnej byłyby nierentowne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (10)

 • Emerytka (2017-01-11 14:48) Zgłoś naruszenie 271

  Jako osoba starsza wiekiem jestem przeciwna dochodowi gwarantowanenu, bo cale zycie pracowalam na emeryture i nikt mi nic za darmo nie dal. A wypowiedzi Pana Horbaczewskiego czytam i wg mnie to madry autor, nie wiem, jak komus moze sie nie podobac.

  Odpowiedz
 • Paweł (2017-01-11 19:56) Zgłoś naruszenie 221

  Kiedyś była piosenka, ze ktoś miał klawo, jak Cesarz. A ten Faraon chciałby mieć klawo jak Faraon, ja tez! Ale bez pracy nie ma kołaczy. Szwajcarzy nie chcieli takiego dochodu gwarantowanego, to chyba czymś się kierowali.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Irek(2017-01-11 20:35) Zgłoś naruszenie 201

  Jestem takiego samego zdania jak autor. Darmowy pieniądz z pewnością rozleniwia i ucina ambicje. Poza tym, gdy ktoś dostanie dłoń, wkrótce może zażądać całej ręki...

  Odpowiedz
 • GallAcronim(2017-01-11 19:51) Zgłoś naruszenie 201

  Dzisiaj wszyscy chcą żyć na koszt państwa, ale zapominają, że to państwo żyje na koszt wszystkich. Na szczęście są jeszcze osoby, które to dostrzegają i potrafią przewidzieć konsekwencje rozleniwienia, a nie tłumaczą się czemu rok temu się mylili, jak to robi większość ekonomistów,czyli bazują tylko na doświadczeniu i na tym co już widać.

  Odpowiedz
 • ANANAS(2017-01-11 23:54) Zgłoś naruszenie 192

  A ja jeszcze bym chciał gwarantowany samochód z zapasem paliwa, gwarantowane wakacje w zamorskich krajach i gwarantowany święty spokój - szczególnie od płacenia podatków.

  Odpowiedz
 • Polonista(2017-01-15 00:19) Zgłoś naruszenie 160

  Rzeczywiście tzw. pensja socjalna czyli dochód gwarantowany to zły pomysł idący zbyt daleko. Zgadzam się z Horbaczewskim, że to nie jest dobry kierunek. Dobrym pomysłem rządu jest 500 plus, to swego rodzaju umowa społeczna rządu z rodzinami, również tymi z jednym rodzicem, co do wychowania dzieci dla dobra nas wszystkich.

  Odpowiedz
 • Faraon85(2017-01-11 13:52) Zgłoś naruszenie 224

  Fatalny to jest poziom tego artykułu i jego autor a nie sam dochód gwarantowany.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!