Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tak mieszkają Polacy: Co czwarte mieszkanie ma zły metraż

Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
17,2 proc. gospodarstw domowych stwierdziło w ubiegłym roku, że ma zbyt małe mieszkanie – wynika z badań GUS. Odsetek osób narzekających na to, że mają zbyt małe mieszkania, mógłby być większy, gdyby nie to, że oczekiwania Polaków są skromniejsze od standardów przyjętych na Zachodzie. Według nich zarówno singiel, jak i małżeństwo powinni mieć co najmniej pokój dzienny i sypialnię. Gdy pojawi się potomstwo, mieszkanie powinno być nie mniejsze niż trzypokojowe (jeden pokój dla dwójki dzieci w wieku do 12 lat). Według Eurostatu takiego kryterium nie spełniają mieszkania ponad 40 proc. Polaków. W krajach UE gorzej jest tylko w Rumunii, na Łotwie, w Bułgarii i na Słowacji.
17,2 proc. gospodarstw domowych stwierdziło w ubiegłym roku, że ma zbyt małe mieszkanie – wynika z badań GUS. Odsetek osób narzekających na to, że mają zbyt małe mieszkania, mógłby być większy, gdyby nie to, że oczekiwania Polaków są skromniejsze od standardów przyjętych na Zachodzie. Według nich zarówno singiel, jak i małżeństwo powinni mieć co najmniej pokój dzienny i sypialnię. Gdy pojawi się potomstwo, mieszkanie powinno być nie mniejsze niż trzypokojowe (jeden pokój dla dwójki dzieci w wieku do 12 lat). Według Eurostatu takiego kryterium nie spełniają mieszkania ponad 40 proc. Polaków. W krajach UE gorzej jest tylko w Rumunii, na Łotwie, w Bułgarii i na Słowacji. / Dziennik Gazeta Prawna
W ostatnich latach oddawanych jest do użytku rekordowo dużo mieszkań (biorąc pod uwagę okres po transformacji, bo w latach 70. XX w. roczne statystyki mówiły o niemal 300 tys.), ale w stosunku do potrzeb wciąż ich brakuje. Średni poziom unijny mamy osiągnąć w 2030 r., gdy na 1000 osób będzie przypadać 435 mieszkań. Takie są założenia Narodowego Programu Mieszkaniowego. Aby tak się stało, trzeba wybudować ponad 2 mln lokali.

Komentarze (6)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • cvz
  2018-02-01 20:39
  HGW pomogla niezdecydowanym lokatorom zmienic metraz wyrzucajac lokatorow z mieszkan a PiS oddaje wyremontowane puste kamienice miastu i HGW ma juz dla swoich nowych lokatorow wyremontowane male mieszkania
  0
  zgłoś
 • Hfiif
  2018-02-01 15:22
  Problemem jest raczej to, że Polacy jakoby z dochodem 5 tysięcy brutto miesięcznie nie mają pieniędzy na zakup odpowiedniego mieszkania.
  0
  zgłoś
 • stary kawaler
  2018-01-31 19:27
  A ja mieszkam w kawalerce i mam gdzieś duże mieszkania. Wolę mieć kasę np. na wyjazdy i na... czarną godzinę.
  0
  pokażukryj odpowiedzi (1)
  zgłoś
 • Mieszkaniec
  2018-01-31 13:00
  W dzisiejszym budownictwie dominują mieszkania do 50m2, a to jest kawalerka (ew. dla młodej parki). Dla starszego małżeństwa, czy pary z dzieckiem 70 m2 to minimum. W PRL powstawało całkiem sporo mieszkań 60-70 m2 tylko dziś młodzi nie chcą w nich mieszkać bo wolą nowe, a w większych mieszkaniach zostają starsi. W Polsce zawsze wszystko robi się na opak, zamiast dofinansować zakup tylko dużych mieszkań, tak żeby właściciele postPRLowskich 64m2 mogli się przeprowadzić na nowe 100metrówki, a młodzi biedni poszli na te 64m2 za korzystną cenę, to wepchnięto młodych w 30-letnie kredyty na M2, a tym "średniozamożnym" utrudniono wyjście na mieszkania dla średniej klasy (100-120m2). Za 30 lat będziemy mieli miliony 30-50m2 mieszkań wybudowanych po taniości (bo przecież budują je byle taniej) i nadające się już do rozbiórki postPRLowce. Wtedy to dopiero będą statystyki przeludnienia w mieszkaniach. Dla przykładu w mieście, w którym mieszkam za 100metrowe mieszkanie w budownictwie z lat 80tych trzeba zapłacić 330.000 zł (do remontu), za nowy stan deweloperski kupi za to średnio 66m2. Widać ludziom nie zależy na dużych mieszkaniach, a skoro tak - to to nie jest przeludnienie tylko wolny wybór.
  5
  zgłoś
 • Remax
  2018-01-31 11:35
  Proponuje zskup dzialki pod domek .
  3
  zgłoś

Zobacz więcej