Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej szacuje, że do 2020 r. Polska może mieć ok. 13 gigawatów mocy z farm wiatrowych, czyli 10 razy więcej niż obecnie. W środę z okazji Światowego Dnia Wiatru PSEW udzielało przed Sejmem informacji o energetyce wiatrowej.

Według Michała Obrzyckiego z PSEW Polska w mniejszym stopniu niż inne kraje stawia na energetykę wiatrową. Dodał, że u nas z wiatraków pochodzi 1,3 gigawata energii, a na przykład w Hiszpanii to łącznie ponad 20 gigawatów.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki na koniec marca w Polsce były 453 instalacje wiatrowe (pojedyncze wiatraki lub farmy wiatrowe).

"Zyski z wiatru są wymierne ekonomicznie - wiatr jest paliwem bezpłatnym. (...) Pozwala nam zwiększyć niezależność surowcową. Sektor energetyki wiatrowej jest też dużym pracodawcą - według szacunków generuje 150 tys. miejsc pracy w całej Europie" - podkreślał Obrzycki. "Ta liczba na pewno będzie rosła" - podkreślił.

"Energetyka wiatrowa przy wytwarzaniu prądu nie emituje żadnych szkodliwych substancji"

"Energetyka wiatrowa przy wytwarzaniu prądu nie emituje żadnych szkodliwych substancji, nie zanieczyszcza wody, gleby czy powietrza. Tereny, na których zlokalizowano wiatraki, lub farmy wiatrowe mogą być jednocześnie wykorzystywane w celach rolniczych, czy ogrodniczych" - wylicza Obrzycki zalety. "To technologia energetyczna najmniej ingerująca w ekosystem" - zaznaczył.

Światowy Dzień Wiatru obchodzony jest po raz piąty. W tym roku na świecie wydarzenia z tej okazji, m.in. wizyty na farmach wiatrowych, spotkania z ekspertami i warsztaty, odbywają się w ponad 25 krajach na pięciu kontynentach. Ogólnoświatowa kampania promuje odnawialne, czyste i darmowe źródło energii, jakim jest wiatr.

W Warszawie z okazji Światowego Dnia Wiatru PSEW ustawiło trzy siedmiometrowej wysokości nadmuchiwane atrapy wiatraków.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej skupia ponad 90 firm i organizacji m.in. producentów turbin i podzespołów do elektrowni, firmy prawnicze. PSEW działa od 1999 r. Jego celem jest poprawa i tworzenie nowych zapisów prawnych o energii wiatrowej oraz promocja tej gałęzi energetyki.