Wiadomości

21 stycznia 2019 r.

WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) jest stopą procentową na rynku międzybankowym w Warszawie, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom

Kredyt centralnie sterowany. WIBOR powoli przechodzi do historii a wciąż nie ma jego zastępcy21 stycznia 2019 r.

Za rok dzisiejszy WIBOR, który jest podstawą do ustalania oprocentowania m.in. kredytów hipotecznych, przejdzie do historii. Mamy kilka miesięcy, aby znaleźć jego następcę. Wciąż jednak nie ma zgody co do tego, jak powinien wyglądać. Pewne jest jedno – brak alternatywy dla WIBOR-u to poważne ryzyko dla rynku finansowego w Polsce od 2020 r. Opracowanie nowego wskaźnika spoczywa na barkach jego dzisiejszego administratora – spółki GPW Benchmark. Zaproponowała ona opcję, która ma możliwie najlepiej pokazywać rynkową cenę pieniądza. Ta budzi opór NBP.

21 stycznia 2019 r.

Prawomocne decyzje UOKiK mają charakter prejudykatu w postępowaniu sądowym. Oznacza to, że ustalenia urzędu co do tego, że postanowienie jest abuzywne, są dla sądu wiążące.

Niedozwolone klauzule w kredytach walutowych. UOKiK nałożył 7 mln zł kary dla Deutsche Bank Polska21 stycznia 2019 r.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję, w której uznał za niedozwolone trzy klauzule stosowane przez Deutsche Bank Polska. Zakazał też ich wykorzystywania. Postępowanie przeciwko bankowi urząd wszczął w maju 2017 r. Klauzule, które kwestionuje UOKiK, znajdują się we wzorcach umów, aneksach, regulaminach kredytów denominowanych do CHF lub EUR. Postanowienia kwestionowane przez prezesa UOKiK dotyczą wyliczania wysokości kursów walut i zasad wykonywania umów kredytu przez konsumentów.

21 stycznia 2019 r.

Mimo ich wszelkich zalet, brak nadzoru nad modelami predykcyjnymi może okazać się niebezpieczny dla społeczeństwa.

Zbiór zer i jedynek, czyli o dyskryminujących algorytmach21 stycznia 2019 r.

Jak często klikasz „zgadzam się” podczas przeglądania internetu? Każda strona internetowa informuje nas o tzw. ciasteczkach (ang. cookies). Służą one do wymiany informacji pomiędzy witryną i odwiedzającym, a precyzując część ich zadań – do profilowania użytkowników. Unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych z 27 kwietnia 2016 r. miało być odpowiedzią na zastraszające tempo eksploatacji sposobów kategoryzowania ludzi na podstawie śladów, które zostawiają po sobie w sieci. Matematyka staje się bowiem coraz częściej narzędziem dyskretnej manipulacji na masową skalę. Banałem jest już stwierdzenie, że w XXI w. jesteśmy stale namierzani i oceniani, a proponowane reklamy są dosłownie szyte na naszą miarę.

21 stycznia 2019 r.

Karolina Baca-Pogorzelska

Baca-Pogorzelska: Gdzie premier nie może, tam minister pośle?21 stycznia 2019 r.

Ścierające się wizje przyszłości energetyki czarnej i zielonej oraz coraz dziwniejsze decyzje ministra energii zastanawiają od dawna. Wielu ludzi z branży zachodzi w głowę, jakim cudem Krzysztof Tchórzewski wciąż kieruje resortem energii. Kolejne medialne doniesienia o jego dymisji traktowane są z rezerwą, bo przecież wiadomo, że premier Mateusz Morawiecki ma w tym przypadku związane ręce, skoro Tchórzewski, człowiek z dawnego „zakonu PC”, jest jednym z bliższych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Powie ktoś, że Wojciech Jasiński, kiedyś prezes Orlenu, też był i mógł przestać być, żeby oddać fotel Danielowi Obajtkowi. Widać jednak, że spółka, chociaż ogromna, ważna dla gospodarki i konsumentów, to nie to samo co ważny resort. Ministrowi Tchórzewskiemu nie zaszkodziło nawet niedotrzymanie publicznej obietnicy, że podwyżek cen prądu nie będzie. Jednak są, tyle że rekompensowane ekspresowo dzięki procedowanej ustawie, która – jak już wielokrotnie pisaliśmy – budzi wątpliwości Komisji Europejskiej. I to co najmniej z dwóch powodów. Pierwszy to podejrzenie niedozwolonej pomocy publicznej; drugi, może istotniejszy: ograniczanie niezależności regulatora rynku, jakim jest Urząd Regulacji Energetyki.

Polecane

Polecane