statystyki

Brexit spowoduje korektę, ale nie recesję

autor: Bartłomiej Niedziński24.11.2016, 08:10; Aktualizacja: 24.11.2016, 08:28
brexit

122 mld funtów o tyle zwiększy się w efekcie brexitu brytyjskie zadłużenie do roku fiskalnego 2020–2021źródło: ShutterStock

UE Brytyjski rząd nie planuje już zrównoważenia budżetu do końca obecnej kadencji parlamentu.

Brexit wymusza na władzach w Londynie korektę planów gospodarczych. Redukcja deficytu budżetowego potrwa dłużej, zaś wzrost gospodarczy będzie niższy. Wczoraj, dokładnie pięć miesięcy po referendum, w którym Brytyjczycy zdecydowali o chęci wystąpienia z Unii Europejskiej, minister finansów Philip Hammond przedstawił swoje pierwsze jesienne sprawozdanie budżetowe.

Tradycyjnie służy ono do wprowadzania niewielkich korekt po przekroczeniu połowy roku budżetowego, który w Wielkiej Brytanii trwa od 1 kwietnia do 31 marca. W tym roku, w związku z nieoczekiwanym wynikiem referendum, a w konsekwencji także ze zmianą rządu, jesienne sprawozdanie było oczekiwane z wyjątkowym zainteresowaniem. Hammond mówił, że trzeba zrobić wszystko, co możliwe, by uczynić brytyjską gospodarkę jak najbardziej odporną na negatywne skutki brexitu. Będą one jednak nieuniknione. Porzucił też główną ideę swojego poprzednika George’a Osborne’a, jaką było zrównoważenie budżetu do końca tej kadencji parlamentu, czyli do 2020 r. Nowy minister nie wyznaczył żadnej konkretnej daty na osiągnięcie tego celu, mówiąc tylko, że powinno się to stać tak szybko, jak to będzie możliwe.

W związku z koniecznością zabezpieczenia gospodarki przed skutkami wyjścia z UE zwiększy się zadłużenie kraju. Deficyt w bieżącym roku budżetowym zamiast planowanych w marcu 55,5 mld funtów wyniesie 68,2 mld, a w przyszłym – zamiast 38,8 mld osiągnie 59 mld. Z kolei w roku budżetowym 2020–2021 zamiast planowanej nadwyżki Wielka Brytania wciąż będzie mieć ponad 20 mld deficytu, zaś do końca tej kadencji parlamentu wartość zaciągniętych pożyczek będzie o 122 mld funtów wyższa, niż planowano w marcu. W efekcie dług publiczny na razie jeszcze będzie rosnąć – szczytowy moment osiągnie dopiero w roku 2017–2018 na poziomie 90,2 proc. PKB.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane