O możliwościach wzajemnej współpracy polskich firm za granicą rozmawiali w podrzeszowskiej Jasionce na Kongresie 590 prezesi największych polskich spółek, m.in. PZU, Orlenu, PKO BP i Grupy Azoty. Ich zdaniem współpraca jest możliwa, ale wymaga wzajemnego zaufania.

Prezes Orlenu Wojciech Jasiński podkreślił w czasie panelu, że w Polsce nie ma kultury współpracy między firmami. Dodał, że polskie firmy muszą zabiegać o to, aby były akceptowane na rynku zagranicznym.

Z kolei prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło przypomniał, że zagraniczne firmy przychodziły do Polski "ze swoimi bankami". „Polskie firmy nie robiły tego, bo banki nie dawały takiej możliwości. Teraz postanowiliśmy iść razem z naszymi firmami i oferować takie rozwiązania” – dodał.

Zaznaczył, że razem z Polskim Funduszem Rozwoju tworzone będą centra promocji firm, które powstawać będą za granicą. Centra takie pomagać mają firmom w wejściu na dany rynek.

Natomiast prezes PZU Michał Krupiński zwrócił uwagę, że główne przeszkody we współpracy między firmami to brak zaufania i obawa nieuczciwej konkurencji. „To są główne obawy przedsiębiorców i trzeba coś z tym zrobić” – mówił.

Szef największego polskiego ubezpieczyciela zaznaczył, że PZU ma dobre doświadczenia na rynkach zagranicznych m.in. na Litwie i Łotwie. Dodał, że firma ma dobre doświadczenia także we współpracy z polskimi spółkami za granicą. „Dla polskich firm, które inwestują za granicą, PZU jest firmą pierwszego wyboru, dlatego że mamy z nimi dobre relacje w Polsce” – stwierdził.

Zdaniem Krupińskiego warto też budować za granicą „całościową infrastrukturę”. Wyjaśnił, że ma na myśli m.in. dobrze zorganizowane przedstawicielstwa handlowe przy ambasadach.

W ocenie prezesa Grupy Azoty Mariusza Bobera współpraca dużych firm za granicą jest „emanacją współpracy w kraju”. „Współpraca za granicą niczym się nie różni od współpracy w kraju, jest dokładnie tak samo, granica niczego nie zmienia” – przekonywał.

Wskazał, że we współpracy między firmami liczą się dwa elementy – nastawienie i ludzie.

Bober zaznaczył, że przez ostatnie lata współpraca między firmami nie była promowana, ale – jak dodał – to się teraz zmieniło. Zapowiedział również, że Azoty w przyszłym roku rozpoczną produkcję grafenu.

Inny uczestnik panelu prezes PKP Cargo Maciej Libiszewski podkreślił, że inwestując za granicą spółka zawsze stara się szukać polskich partnerów. „To jest nasz pierwszy kierunek, dopiero, gdy z jakiś względów ta współpraca jest niemożliwa, wyszukiwany jest partner zagraniczny” – powiedział.

Wszyscy uczestnicy panelu zgodzili się również, że konieczne jest promowanie polskich produktów, ale muszą być one tak dobre jak konkurencji.