Konsumenci, którzy wzięli udział w promocji "Magia rabatów", otrzymają bon o wartości 150 zł w formie doładowania karty Moja Biedronka. Zdaniem prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Jeronimo Martins Polska wprowadziło w błąd klientów co do warunków promocji w przekazach reklamowych.

Jak czytamy w komunikacie UOKiK-u, organizacja wydała decyzję, w której zakwestionowała praktyki właściciela sieci Biedronka związane z akcją: "Magia Rabatów - Zabawki i Książki - Voucher od 1.12.2022 do 3.12.2022 r.". Zdaniem Tomasza Chróstnego informacje pojawiające się na plakatach w sklepach nie informowały o produktach, których nie można było kupić za wspomniany voucher.

Promocja w Biedronce pod lupą UOKiK

Promocja dotyczyła posiadaczy karty Moja Biedronka lub aplikacji. W przypadku zakupu trzech produktów z kategorii książki/zabawki połowę wydanej kwoty klienci mieli otrzymać w formie vouchera wydrukowanego na paragonie. Okazało się, że klienci siedzi nie mogli zapłacić bonem za istotną część produktów powszechnie przypisanych do kategorii.

Warunki promocji powinny być jasne dla konsumenta, bez haczyków czy gwiazdek, wyjątków zapisanych małą czcionką. Nie można organizować akcji, które nie spełniają podstawowych kryteriów przejrzystej komunikacji, ani nie umożliwiają realnego i swobodnego zapoznania się z regulaminem promocji bezpośrednio w sklepie, podczas robienia zakupów. Grudniowa promocja w sklepach Biedronka zamiast miłym, przedświątecznym bonusem, stała się dla konsumentów kłopotliwym doświadczeniem – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

– W ramach zobowiązania do zmiany praktyk Jeronimo Martins Polska dostarczy nowe vouchery dla poszkodowanych klientów o wartości 150 złotych. Zachęcam wszystkich, którzy wzięli udział w akcji promocyjnej „Magia rabatów”, do skorzystania z rozwiązań wynikających z wydanej decyzji – dodaje Prezes UOKiK.

Voucher dla klientów Biedronki

Właściciel Biedronki zobowiązany jest do wydania vouchera dla tych klientów, którzy zrobili zakupy w ramach akcji promocyjnej w okresie 1-3 grudnia 2022 r. i otrzymali promocyjny bon, ale go nie zrealizowali i nadal są w programie lojalnościowym sieci. Te osoby automatycznie otrzymają bon o wartości 150 zł za każdy niewykorzystany wcześniej wcześniej voucher, który będzie:

  • przyznany automatycznie na kartę Moja Biedronka w ciągu 14 dni od dnia uprawomocnienia się decyzji
  • można nim będzie zapłacić za wszystkie produkty oferowane w sklepach sieci Biedronka (z wyłączeniem napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, preparatów początkowego żywienia niemowląt oraz wszelkich usług czy doładowań, w tym doładowań telefonów i kart podarunkowych) w ramach jednorazowych zakupów;
  • nie będzie podlegał wymianie na gotówkę;
  • będzie ważny rok od dnia jego wydania.