Produkcja chmielu może się opłacać

autor: Patrycja Otto14.04.2016, 07:45; Aktualizacja: 14.04.2016, 10:18
Chmiel drożeje, upraw nie przybywa

Chmiel drożeje, upraw nie przybywaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rośnie rynek piwa, a wraz z nim zapotrzebowanie na surowiec. W skupie osiąga on coraz wyższe stawki. Nie przekłada się to jednak jeszcze na zyski plantatorów.

Ceny chmielu w Polsce osiągają rekordowe poziomy. Za kilogram goryczkowego w skupie rolnicy otrzymują już średnio ponad 17 zł, a aromatycznego ponad 20 zł. Tym samym w porównaniu do grudnia 2015 r. zwiększyły się one odpowiednio o 15 proc. i 7 proc. – wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jeszcze większy wzrost widać na przestrzeni ostatnich 10 lat – wynosi od 50 do 80 proc. w zależności od odmiany chmielu.

Wpływ na to ma kilka czynników. Po pierwsze susza, która nawiedziła w minionym roku Europę, odbijając się na poziomie zbiorów. Plantacje w Polsce jednak oszczędziła. Dzięki temu u nas, jak wynika z danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, udało się zebrać z pól 2242 tony chmielu, o ponad 8 proc. więcej niż w 2014 r.

Mniejsze plony w Europie sprawiają, że producenci szukają surowca na innych rynkach. Polscy rolnicy na tym zyskują. Zaczął rozwijać się eksport ekstraktu chmielowego, który w ostatnich latach praktycznie nie istniał. Za granicą sprzedaje się go już ok. 70 ton, czyli ponad pięć razy więcej niż jeszcze w 2010 r. Powoli rośnie też eksport szyszek chmielu. Szacuje się, że za ostatni rok przekroczył 900 ton i był o połowę większy niż pięć lat wcześniej.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane