Pesa Bydgoszcz wygrała przetarg na dostawę 10 tramwajów niskopodłogowych z rodziny Fokstrot dla stolicy Ukrainy Kijowa. Kontrakt wartości 11,5 mln euro ma zostać zrealizowany w tym roku.

"Komitet ds. konkursu Przedsiębiorstwa Komunalnego Kyjiwpastrans ogłosił, że w rozstrzygniętym przetargu na dostawę 10. niskopodłogowych tramwajów za najbardziej korzystną ze wszystkich dopuszczonych do procedury została uznana oferta Pesa Bydgoszcz SA. W związku z tym komitet postanowił, zgodnie z Ustawą o zakupach państwowych złożoną ofertę zaakceptować" - poinformował w środę rzecznik Pesy Michał Żurowski.

Pierwszy z przygotowanych na rynek ukraiński trzyczłonowych tramwajów z rodziny Fokstrot jest już testowany w Kijowie, homologację Pesa zakończy w czerwcu.

"Wszystkie składy zostaną dostarczone w tym roku. Wartość kontraktu 11,5 mln euro" - dodał Żurowski.

W czerwcu zeszłego roku Pesę odwiedził mer Kijowa Witalij Kliczko, a w bydgoskim ratuszu podpisał w prezesem fabryki Tomaszem Zaboklickim memorandum, którego efektem miało być dostarczenia dla ukraińskiej stolicy do 50 tramwajów, a w przyszłości uruchomienia tam fabryki lub montowni. Żadnych terminów nie podano.

"Kijów dziś jeszcze nie jest w pełni europejską stolicą, ale wiemy, że musi się rozwijać, mieć odpowiednią infrastrukturę transportową. Potrzebne są nowoczesne, ekologiczne i komfortowe tramwaje" - powiedział wówczas Kliczko.

Mer podał, że w 2015 r. w Kijowie jeździło ok. 450 tramwajów, a "większość z nich w wieku, który mógłby konkurować z jego wiekiem" (Kliczko urodził się w 1971 r.)