statystyki

Nawarzone, wypite, zarobione: Świetne wyniki sprzedaży piwa

autor: Patrycja Otto05.10.2015, 08:12; Aktualizacja: 05.10.2015, 13:28
Wpływ na wzrosty produkcji ma też eksport.

Wpływ na wzrosty produkcji ma też eksport.źródło: ShutterStock

Od stycznia do sierpnia browary opuściło prawie 29 mln hl złocistego trunku, najwięcej od dekady. W ciągu pięciu lat produkcja zwiększyła się o prawie 7 mln hl – wynika z danych GUS.

Dobry wynik to efekt wzrostu sprzedaży na krajowym rynku i większego eksportu. Paradoksalnie upalne lato sprawiło jednak, że wypiliśmy mniej złocistego napoju, niż spodziewali się browarnicy. – W sezonie letnim sprzedaż piwa w Polsce wzrosła jedynie o 1 proc. – wyjaśnia Magdalena Brzezińska z Grupy Żywiec. Zdaniem Danuty Gut, dyrektor biura zarządu ZPPP Browary Polskie, wynik byłby lepszy, gdyby nie panujące upały.

– Piwo cieszy się popytem wśród konsumentów, gdy temperatura powietrza nie przekracza 27 st. C. W tym roku latem wielokrotnie zdarzało się jednak, że była wyższa – tłumaczy Danuta Gut.

Branża i tak jest zadowolona z wyniku. Po rekordowym 2012 r., kiedy to w Polsce sprzedało się 38,1 mln hl piwa, nikt nie liczył już na wzrosty sprzedaży. Szczególnie że 2013 r. przyniósł spadek popytu o prawie 3 proc., do 37,2 mln hl. Producenci nastawiali się, że ten trend potrwa dłużej w związku z wysokim nasyceniem rynku. – Udało się jednak pokonać barierę zero procent wzrostu – podkreśla Danuta Gut. Duża w tym zasługa nowości, na które stawiają nie tylko duże, lecz także małe browary. W ubiegłym roku wprowadziły na rynek 500 nowych produktów. – W 2014 r. zaobserwowaliśmy trzykrotny wzrost liczby nowych produktów. Spodziewam się, że w tym roku ten trend zostanie utrzymany – przewiduje Marcin Cyganiak z Nielsen Poland.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane