statystyki

Nawarzone, wypite, zarobione: Świetne wyniki sprzedaży piwa

autor: Patrycja Otto05.10.2015, 08:12; Aktualizacja: 05.10.2015, 13:28
Wpływ na wzrosty produkcji ma też eksport.

Wpływ na wzrosty produkcji ma też eksport.źródło: ShutterStock

Od stycznia do sierpnia browary opuściło prawie 29 mln hl złocistego trunku, najwięcej od dekady. W ciągu pięciu lat produkcja zwiększyła się o prawie 7 mln hl – wynika z danych GUS.

Dobry wynik to efekt wzrostu sprzedaży na krajowym rynku i większego eksportu. Paradoksalnie upalne lato sprawiło jednak, że wypiliśmy mniej złocistego napoju, niż spodziewali się browarnicy. – W sezonie letnim sprzedaż piwa w Polsce wzrosła jedynie o 1 proc. – wyjaśnia Magdalena Brzezińska z Grupy Żywiec. Zdaniem Danuty Gut, dyrektor biura zarządu ZPPP Browary Polskie, wynik byłby lepszy, gdyby nie panujące upały.

– Piwo cieszy się popytem wśród konsumentów, gdy temperatura powietrza nie przekracza 27 st. C. W tym roku latem wielokrotnie zdarzało się jednak, że była wyższa – tłumaczy Danuta Gut.

Branża i tak jest zadowolona z wyniku. Po rekordowym 2012 r., kiedy to w Polsce sprzedało się 38,1 mln hl piwa, nikt nie liczył już na wzrosty sprzedaży. Szczególnie że 2013 r. przyniósł spadek popytu o prawie 3 proc., do 37,2 mln hl. Producenci nastawiali się, że ten trend potrwa dłużej w związku z wysokim nasyceniem rynku. – Udało się jednak pokonać barierę zero procent wzrostu – podkreśla Danuta Gut. Duża w tym zasługa nowości, na które stawiają nie tylko duże, lecz także małe browary. W ubiegłym roku wprowadziły na rynek 500 nowych produktów. – W 2014 r. zaobserwowaliśmy trzykrotny wzrost liczby nowych produktów. Spodziewam się, że w tym roku ten trend zostanie utrzymany – przewiduje Marcin Cyganiak z Nielsen Poland.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane