Kraje członkowskie Unii deklarują gotowość do kompromisu z Parlamentem Europejskim w sprawie zniesienia opłat roamingowych, ale nie za wszelką cenę. Dziś na ten temat rozmawiali w Luksemburgu unijni ministrowie odpowiedzialni za telekomunikację.

Parlament Europejski i niektóre kraje Unii, w tym Polska, chcą, by zniesienie opłat roamingowych w Europie nastąpiło już w przyszłym roku. „Chcemy, żeby możliwie znieść opłaty roamingowe, dla nas przyszły rok to racjonalny termin” - powiedział polski wiceminister administracji i cyfryzacji Jurand Drop. Dodał, że problem jednak widzą kraje Europy Południowej, popularne wśród turystów, których operatorzy telekomunikacyjni w znaczącym stopniu korzystają na roamingu.

Na początku tego roku państwa członkowskie wspólnie opowiedziały się za całkowitym zniesieniem opłat dopiero w 2018 roku. Teraz - jak sygnalizował łotewski minister Andrijs Matiss - unijne kraje są gotowe do kompromisu z europosłami, ale nie za wszelką cenę. „Nie możemy zmuszać operatorów, by działali poniżej kosztów, bo doprowadziłoby to do wzrostu cen połączeń krajowych" - powiedział minister. Łotewska prezydencja liczy, że jeszcze w tym miesiącu uda się podjąć kolejne rozmowy z Parlamentem w tej sprawie.