Pracujmy szybciej, nie traćmy czasu - takie przesłanie dla premiera Grecji Aleksisa Tsiprasa ma prezydent Francji Francois Hollande. W kuluarach szczytu UE-Ameryka Łacińska i Karaiby, który trwa w Brukseli, może dojść do spotkania liderów Grecji, Francji i Niemiec w sprawie programu pomocowego dla Aten.

Prezydent Hollande powiedział, że jeśli rzeczywiście będzie okazja, by porozmawiać na ten temat- na pewno z niej skorzysta.

Podkreślił jednocześnie, że z kanclerz Niemiec będzie miał dla premiera Tsiprasa jedno przesłanie, że trzeba działać szybko i nie można tracić czasu na rozwiązania, które byłyby złe zarówno dla Grecji jak i dla strefy euro. „Nasza główna rada, jaką przekażemy przy okazji tego szczytu brzmi: pracujmy, działajmy szybko i kończmy negocjacje” - powiedział Hollande.

Wcześniej Komisja Europejska dała wyraźnie do zrozumienia, że ostatnie propozycje reform greckiego rządu są niewystarczające. Bruksela liczy, że do porozumienia w sprawie programu pomocowego dojdzie w najbliższych dniach, ale podkreśla, że stanie się tak tylko, jeśli Ateny przedstawią sugestie zgodne z wcześniejszymi ustaleniami. Rzecznik Komisji Margaritis Schinas powiedział, że rozmowy techniczne przedstawicieli instytucji i greckich władz są kontynuowane, ale „piłka jest teraz po stronie Grecji”.

Reklama