Od połowy kwietnia mocno tanieją papiery dłużne na świecie
Na rynkach walutowych tego nie widać. Na giełdach akcji również nie. Ale na rynkach obligacji, które są warte dziesiątki bilionów dolarów, od kilku tygodni mają miejsce gwałtowne spadki cen. W ostatnich dniach tendencja wyraźnie przybrała na sile.
Przykłady? Rentowność 10-letnich niemieckich obligacji skarbowych – uważanych za najbezpieczniejsze na naszym kontynencie – w połowie kwietnia zbliżyła się do zera. Obecnie wynosi już niemal 0,6 proc. Inwestor, który 20 kwietnia kupił takie papiery za milion euro, do wczoraj stracił ponad 40 tys. euro. Podobną stratę zaliczył ten, kto w tym czasie kupił 10-letnie papiery rządu włoskiego.
Taniejące obligacje niemieckie pociągają za sobą spadki cen papierów polskich. Rentowność polskich 10-latek w końcu 2014 r. wynosiła ok. 2,5 proc. Obecnie jest to już niemal 2,9 proc. Wartość naszego rynku obligacji skarbowych to kilkaset miliardów złotych. Główny ekonomista Banku Handlowego Piotr Kalisz szacuje, że od połowy kwietnia spadła o mniej więcej 8 mld zł. Nie oznacza to, że posiadacze polskiego długu zanotowali takie straty. Część z nich nie musi codziennie wyceniać posiadanych papierów według bieżącej ceny rynkowej.
Najczęściej wskazywany powód spadku cen obligacji: drożejąca ropa naftowa. Cena baryłki ropy w Stanach Zjednoczonych przekroczyła już 60 dolarów i jest o ponad jedną piątą wyższa niż na początku kwietnia. Drożejąca ropa może się przełożyć na wzrosty cen i większą inflację. W takiej sytuacji trzymanie drogich obligacji traci rację bytu. – Nie da się wskazać jednego konkretnego powodu wzrostu cen ropy –mówi analityk mBanku Marcin Mazurek. Jego zdaniem podwyżki cen nie mają związku z zaostrzeniem sytuacji na Bliskim Wschodzie, który odpowiada za dużą część światowej produkcji surowca. – To, co się dzieje na rynkach, ma raczej charakter spekulacyjny – dodaje specjalista.
Wzrost cen ropy okazał się wystarczającym zapalnikiem dla odwrócenia trendów na rynku długu. – Rentowność obligacji w Europie osiągnęła dość abstrakcyjne poziomy. Część inwestorów zdecydowała się na realizację zysków, pojawiły się rekomendacje negatywne dla rynku papierów dłużnych, a później widzieliśmy już samonakręcającą się spiralę spadków cen – mówi Piotr Kalisz z Banku Handlowego. Spadek cen, czyli wzrost rentowności obligacji w Europie, można próbować tłumaczyć jeszcze na inne sposoby. Jeden z nich to Grecja i przedłużające się rozmowy w sprawie dalszej pomocy dla tego kraju ze strony UE. Drugi – poprawiające się perspektywy gospodarki strefy euro.
We wtorek Komisja Europejska podniosła prognozę wzrostu PKB Eurolandu na ten rok z 1,3 do 1,5 proc. Spadki cen obligacji mogłyby być większe, gdyby nie Europejski Bank Centralny. Od marca prowadzi on skup papierów dłużnych w krajach strefy euro. Co miesiąc do września 2016 r. ma wydawać na ten cel 60 mld euro. Jak długo na rynkach długu będzie trwała wyprzedaż? Zdaniem Marcina Mazurka, ponieważ wyprzedaż nie ma trwałych podstaw w tym, co się dzieje w gospodarce, tendencja do obniżania rentowności długu może wrócić bardzo szybko.