Obserwowane na świecie pod koniec marca odbicie cen ropy naftowej spowodowało, że ceny benzyny na stacjach znów wzrosły - poinformowali w środę analitycy e-petrol.pl. Na paliwowej mapie Polski wyróżnia się Wielkopolska, gdzie e-petrol.pl odnotował najniższe ceny Pb95 i diesla: 6,68 i 6,70 zł/l.

"Obserwowane na świecie pod koniec marca odbicie cen ropy naftowej spowodowało, że ceny benzyny znów wzrosły na stacjach. Po raz pierwszy od czerwca ubiegłego roku średnia ogólnopolska cena Pb95 jest również wyższa od ceny diesla" - poinformowali analitycy portalu e-petrol.pl.

Zwrócili uwagę, że jeszcze w ubiegłym tygodniu dystans między ceną benzyny 95-oktanowej i oleju wynosił 13 gr. W pierwszych dniach kwietnia różnica ta wynosi jeden grosz, ale na korzyść oleju napędowego.

Z danych e-petrol.pl wynika, że obecnie za litr Pb95 tankujący płacą 6,75 zł, a za tą samą ilość ON - 6,74 zł. W porównaniu do wyników ostatniego notowania benzyna podrożała aż o 13 gr, zaś diesel potaniał o symboliczny grosz. Większa, bo wynosząca 5 gr przecena dotyczy też LPG, które w sprzedaży detalicznej jest oferowane po 3,09 zł/l.

Analitycy wskazali, że na paliwowej mapie Polski wyróżnia się Wielkopolska, gdzie e-petrol.pl odnotował najniższe ceny Pb95 i diesla: 6,68 i 6,70 zł/l (tyle samo za olej płacą kierowcy w województwie śląskim i świętokrzyskim). Na Górnym Śląsku z ceną 3,05 zł/l najtańszy jest autogaz.

"Benzyna 95-oktanowa i autogaz są natomiast najdroższe na Dolnym Śląsku, na którym kosztują przeciętnie 6,80 i 3,18 zł/l. Za litr oleju napędowego płaci się najwięcej na Mazowszu - 6,81 zł/l" - podał portal. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska

ab/ drag/