Rada ministrów może w lutym zająć się projektem ustawy o ograniczeniach w nabywaniu mieszkań - wynika z wypowiedzi dla PAP ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy.

"Trwają dyskusje, jaki ostateczny kształt będzie (miała ustawa o ograniczeniach w nabywaniu lokali - PAP) i jak szybko będziemy procedować. W ciągu tygodnia rozstrzygniemy kierunek" - powiedział Buda.

Dopytywany przez PAP, czy jego zdaniem rząd mógłby się tym projektem zająć w lutym, minister powiedział: "myślę, że tak".

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o skierowaniu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projektu ustawy o ograniczeniach w nabywaniu lokali mieszkalnych. Projekt zakłada, że osoba (zarówno instytucje, jak i fundusze inwestycyjne czy indywidualni inwestorzy) posiadająca co najmniej pięć lokali mieszkalnych będzie mogła kupić tylko jedno mieszkanie raz na rok.

Ponadto kupując szóste lub kolejne mieszkanie, trzeba będzie zapłacić wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6 proc., przy czym podatek będzie stosowany także przy transakcjach na rynku pierwotnym. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski