"Sytuacja na rynku pracy poprawia się z każdym miesiącem. W marcu liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 53 tys. W urzędach pracy zarejestrowanych było o 316 tys. osób mniej niż przed rokiem" - skomentował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, cytowany w komunikacie. 

Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Najlepszy wynik odnotowano na Mazowszu, gdzie liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 7,3 tys. Szybko sytuacja na rynku pracy poprawia się również w województwie warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim - tam spadek wyniósł po ok. 4,8 tys. 

Według resortu, firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Pracodawcy zgłosili w marcu do urzędów 115 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 18 tys. więcej niż w lutym. Ofert pracy przybyło we wszystkich województwach - najwięcej na Podkarpaciu, Pomorzu i w Wielkopolsce.

"Rozpoczęta w maju ubiegłego roku reforma służb zatrudnienia przynosi efekty. Urzędy pracy rozliczane są z osiąganych wyników i to procentuje. Zdobywają coraz więcej ofert pracy od pracodawców" - powiedział również minister. 

W tegorocznym budżecie zapisano, że w grudniu 2015 r. stopa bezrobocia wyniesie 11,8%, jednak  Kosiniak-Kamysz zapowiadał już, że liczy na wynik jednocyfrowy. 

"Poprawa sytuacji na rynku pracy powinna prowadzić także do poprawy jakości miejsc pracy. Spadek bezrobocia powoduje, że rynek pracodawcy stopniowo zastępuje rynek pracownika. To musi prowadzić do podwyżki wynagrodzeń" - podsumował minister.

Dane dotyczące bezrobocia za marzec Główny Urząd Statystyczny poda w trzeciej dekadzie kwietnia br.