Hekatomba 1990 roku. Skutki transformacji polski przemysł i rynek pracy odczuwają do dziś

autor: Rafał Woś06.03.2015, 07:22; Aktualizacja: 06.03.2015, 09:09
Plan Balcerowicza nie był tylko gaszeniem inflacyjnego pożaru.

Plan Balcerowicza nie był tylko gaszeniem inflacyjnego pożaru.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: JOHN GUILLEMIN

1 stycznia 1990 r. wszedł w życie pakiet ustaw przygotowanych przez Leszka Balcerowicza. Do końca roku bezrobocie wzrosło z niemal zera do 6,1 proc.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (44)

 • Rychu(2015-03-06 20:24) Zgłoś naruszenie 110

  Nieporozumieniem jest opowiadanie o „planie Balcerowicza”?

  Faktycznie to był plan Georga Sorosa i Jeffreya Sachsa

  Efektem tej „szokowej terapii”, której zasadnicze założenia opracował G. Soros a rozwinął J. Sachs przy wsparciu D. Liptona, acz oznakowanej nazwiskiem L. Balcerowicza, była skrajnie neoliberalna transformacja gospodarki i społeczeństwa lat 90. z wszystkimi tego katastrofalnymi skutkami w postaci od spadku produkcji przemysłowej o 30% poczynając, a ma głębokiej pauperyzacji i tak już zbiedniałego społeczeństwa kończąc.

  Realizacja planu zasadniczo uprzywilejowywała kapitały i gospodarki państw wysoko rozwiniętych kosztem rodzimej gospodarki i polskiego społeczeństwa.

  Plan „szokowej” transformacji przygotowany przez amerykańskich post neoliberałów, został wdrożony pod szyldem niepodległościowego ruchu pracowniczego „Solidarności”.

  I jak to jest możliwe, że w kraju o dziesiątkach tysięcy naukowców z ekonomii, historii, socjologii i nauk politycznych oraz dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych, dzieci i młodzież polska uczą się o nieistniejącym „planie Balcerowicza”, a większość społeczeństwa jest przekonana, że „nie było alternatywy”, a Leszek Balcerowicz wielkim ekonomistą jest?

  Ale to już osobny problem naukowy i nie tylko naukowy.

  Odpowiedz
 • RP(2015-03-06 22:25) Zgłoś naruszenie 90

  Powinien sie w piekle smazyć, za upodlenie Polaków.

  Odpowiedz
 • GRATUUUUUUUUUUUUULUJE(2015-03-07 18:49) Zgłoś naruszenie 80

  CZESI TEŻ PRZESZLI TRANSFORMACJE, LECZ TAM POZOSTAŁY I ZAKŁADY PRACY I PGR-Y, PRZEMYSŁ FUNKCJONUJE...
  NAM PO TYCH REFORMACH POZOSTAŁA JEDYNIE GOŁA D..A, GUMA NA SZYI I KILKA ZAKŁADÓW POGRZEBOWYCH I FRYZJERSKICH, PRZEMYSŁ I GOSPODARKA KTÓRĄ TWORZYLI PRZEZ LATA(ZA KUPON MATERIAŁU LUB TALON NA ROWER) NASI DZIADOWIE I OJCOWIE NIE ISTNIEJE, A W TO MIEJSCE MAMY SIECI HIPER MARKETÓW I GŁODNE DZIECI WW SZKOŁACH I KOMINY PŁACOWO,PREMIOWO, KONTRAKTOWE, ŚREDNIA WYPADA SUPER...TYLKO NIECH KTOŚ WYTŁUMACZY TO BEZROBOTNEMU KTÓRY SZUKA POŻYWIENIA WŚRÓD POSORTOWANYCH STARANNIE ŚMIECI, SWOJĄ ZASŁUGĘ TEŻ MA I SUCHOCKA ZE SWOIM KONKORDATEM

  Odpowiedz
 • qwerty(2015-03-06 10:10) Zgłoś naruszenie 60

  Największe szkody wyrządziły kotwice. Stały kurs 1 dolar = 9500zł przez 1,5 roku przy inflacji 100%/rok. Zwożono dolary wagonami do Polski, wymieniano na złotówki i po roku po wymianie na dolary 2 razy więcej wagonów wyjeżdzało... Inna kotwicą były stałe ceny węgla przez kilka lat, gdy w tym czasie prąd, stal, inne materiały zdrożały kilkunastokrotnie. To był gwóźdź do trumny gornictwa, które od tego czasu nigdy już się nie podniosło. I ktos ma czelność mówić o dopłacaniu do górnictwa...

  Odpowiedz
 • Edgar Warszawski(2015-03-07 12:46) Zgłoś naruszenie 60

  Upadały nie tylko prymitywne kopalnie czy huty, ale wysoko rozwinięte zakłady elektroniki przemysłowej - zagłębie na warszawskim Mokotowie czy Piasecznie. Jednak prawdziwym kuriosum był upadek Ursusa, w tym jego supernowoczesnej fabryki skrzyń biegów w Gorzowie Wielkopolskim, producenta światowej klasy ciągników, z wieloma własnymi patentami, mającego automatyczny zbyt w rolniczym kraju jakim była jest i będzie Polska. Ten kto doprowadził do upadku Ursusa powinien publicznie to wyjaśnić, może na forum komisji Sejmowej? A może dziennikarze śledczy zamiast duperelami z podsłuchami zajęliby się upadkiem Ursusa? Czeski ZETOR ma się doskonale!

  Odpowiedz
 • Ręce opadają(2015-03-06 16:39) Zgłoś naruszenie 40

  do --28: zbyszek -Z dobrze udokumentowanej książki E. Isakiewicz pt. „Afery? UOP? Mafia?” (wyd. Antyk, 1993 r.) na str.. 64 - afer nie notowanych dotąd w gospodarczej historii państwa współczesnego świata.Afery:
  - rublowa – 15 bilionów złotych
  - import rublowy b. NRD – 15 bilionów złotych
  - paliwowa – 2 biliony złotych
  - papierosowa – 15 bilionów złotych
  - alkoholowa – 10 bilionów złotych
  - składów celnych – 3 biliony złotych
  - ART-B – 6 bilionów złotych
  - FOZZ – 10 bilionów złotych
  Może Ukraina z pomocą lesia nas przeskoczy ?

  ---za 2 mld $ sprzedali polskie banki o wartości 66 mld dolarów w tych bankach, a nikt nie ściga tych bandytów…

  Odpowiedz
 • Kuba(2015-03-06 09:50) Zgłoś naruszenie 40

  A może by Mu tak zacisnąć pasek na szyi ? Tacy jak On umieją tylko okradać ,nigdy się uczciwą praca nie zhańbili.

  Odpowiedz
 • Rychu(2015-03-06 20:33) Zgłoś naruszenie 40

  Liczba samobójstw jest obecnie w Polsce większa niż liczba ofiar wypadków komunikacyjnych.

  Codziennie podobny czyn popełnia średnio 16 osób.

  W 2013 roku samobójstwo popełniło 6097 osób (w 5193 przypadkach byli to mężczyźni).

  To są wymierne skutki działań tych zadymiarzy z lat 80-tych

  Poznając umysłowość tzw. "legend solidarności" coraz bardziej rozumiem dlaczego ten ruch tak szybko się zdegenerował.

  Pokutą dla dla nich powinno być czytanie na głos w miejscu publicznym przez dwie godziny dziennie 21 postulatów spisanych solidarycą na desce w sierpniu 1980 r. .

  Odpowiedz
 • rewo(2015-05-25 21:08) Zgłoś naruszenie 30

  za swoje "dzieło" Balcerowicz powinien wisieć za jaja na rzeźnickim haku

  Odpowiedz
 • POdścianezNIM.(2015-03-06 09:47) Zgłoś naruszenie 20

  w 1990 r oprocentowanie Książeczek Mieszkaniowych a więc pieniedzy ludzi bezdomnych było nizsze niż wkłady A-Vista (płatne na kążde żądanie) ,a pieniądze te gromadziło się latami za komuny ,też była inflacja. Wszystko to dlatego że osoby te mialy otrzymać lagodne Kredyty Mieszkaniowe z tych pieniędy. Przyszedł Balcerowicz i tym ludziom oraz juz kredytobiorcom mieszkaniowym zrobił w styczniu 91 aż 50% :luty 40% itp,itp.
  Slowem okadł społeczeństwo i złodzieja politycznego nazywacie Bohaterem? Jak pisał RPO ,wmieszał się w umowy cywilne bank klient na korzyść tych drugich ,kazał nam zaciskać pasa a kolesiom i sobie luzował. A te NFI.Dlaczego ludzie nie mogli gromadzić pieniedzy sami u siebie - bo On i tacy jak Oni chcieli Nimi zarządzać!

  Odpowiedz
 • Krzysztof Kornatowicz(2015-03-06 12:29) Zgłoś naruszenie 20

  Oto rozpisany " na atomy " podbój gospodarczy naszego kraju , w tej nowej wojnie IV generacji , wojnie gospodarczej , którą nieprzygotowana , zaskoczona Polska z kretesem przegrała . Obce służby zainstalowały w Polsce kilkudziesięciu " ekspertów " swoich agentów gospodarczo-finansowych , z których wkrótce z łatwością zrobiono elitę polityczną ( funkcjonującą zresztą do dziś ) i rozpoczęto rabunek Polski ,na nienotowaną skalę . Oprócz przykładów wyniszczenia przemysłu naszego państwa , należy również podać przykłady wycięcia w pień rodzimego kupiectwa i jego dostawców ( drobnego rzemiosło , produkcji , wytwórstwa i hurtu ) , czyli dotychczasowej klasy średniej , która dogorywa po świadomej monopolizacji polskiego handlu obcymi " marketami " oraz nadmiernymi obciążeniami ZUSO-srusowymi . Bez możliwości pozyskania pracy , na tym morzu bezrobocia i bez możliwości kontynuowania w tych warunkach swojej działalności oraz z perspektywą głodowej emerytury dla tej wartościowej części społeczeństwa ludożercy polityczni , którzy rządzą Polską , odpowiadają za każdy przypadek samobójstwa z powodów ekonomicznych , których codziennie dokonuje się aż 15 każdego dnia . Za tą zbrodnię ludobójstwa ( miasteczko około 6000 wisielców corocznie ) obecne " elity " naszego kraju powinna spotkać tylko jedna kara - kara śmierci ! Krzysztof Kornatowicz

  Odpowiedz
 • aa(2015-03-06 22:26) Zgłoś naruszenie 20

  Chodzi, jak zwykle w kapitalizmie, o to, żeby miliarderzy mieli za co sobie wymieniać odrzutowce na lepszy model, a jak ktoś żyje z pracy, to należy mu płacić jak najmniej, bo to jest koszt dla firmy. Znacie "Piramidę hierarchii w kapitalizmie "?... Polecam!

  Odpowiedz
 • LOPEZ(2015-03-06 09:50) Zgłoś naruszenie 10

  Dziecieca choroba liberalizmu

  Odpowiedz
 • hiena(2015-03-07 15:28) Zgłoś naruszenie 10

  Autor skazuje sie na ostracyzm spoleczny w "srodowisku" takimi tekstami. O balcerowiczu albo na kolanach, albo wcale.

  Odpowiedz
 • Tomasz(2015-03-08 15:00) Zgłoś naruszenie 10

  Dziękuję Panu Wosiowi za ten artykuł. Na studiach i zresztą wszędzie mówi się o 25 latach sukcesu. Trudno elitom przyznać się do porażki i mamią nas papką - byśmy nie myśleli. Stereotypy polskiej transformacji są tak mocno nam młodym wpojono, a my jedynie powtarzamy te głupie mantry, że nigdy nie mieliśmy lepszej sytuacji w historii. Proszę Pan by Pan się nie zrażał i dalej tak pisał.

  Odpowiedz
 • zbyszek(2015-03-06 13:13) Zgłoś naruszenie 03

  jest coraz wiecej krytykow tego co zrobil balcerowicz wejscia do unii i tego co sie teraz dzieje.sporo jest w tej krytyce racji,ale prawda jest ze gdyby do tego nie doszlo to my polacy sami bysmy sie zagryzli a reszte zezarly by wszy.potwierdzeniem tego jest nasza scena polityczna

  Odpowiedz
 • Woda(2015-03-06 10:34) Zgłoś naruszenie 03

  To była decyzja polityczna. Trzeba pamiętać, że nie byliśmy wtedy ani w NATO, ani w UE, a sowieckich wojsk było w Polsce więcej, niż teraz ruskich na Ukrainie. Terapia szokowa miała na celu rozbicie społeczeństwa i oddanie majątku, którym nota bene rządziła pro-sowiecka lokalna nomenklatura, zachodowi. Tylko w ten sposób można było przejść na drugą stronę, bezpieczniejszą stronę świata. Ukraina tego nie zrobiła i teraz ruscy tam się panoszą. W Polsce tego nie będzie, bo Zachód ma tu sporo kapitału wpakowanego i będzie musiał nas bronić. Sorry, ale taki mamy klimat geopolityczny.

  Odpowiedz
 • sig(2015-03-06 22:04) Zgłoś naruszenie 01

  wielkie zakłady i tak by się nie ostały bez technologicznego skoku, bo na modernizację potrzebna jest forsa, a przemysł upadł, bo przestał zarabiać - i tak wszystko, co nie dawało sobie rady, czekał upadek - wszystkie państwa demoludów przeżyły podobny kryzys, bez względu czy to Sachs czy nie, nawet NRD cierpiało

  Odpowiedz
 • pielgrzym(2015-03-06 15:36) Zgłoś naruszenie 01

  Znam dobrze ten okres bo to początek moich doświadczeń w prowadzeniu własnego biznesu :)
  autor zapomniał chyba o jeszcze jednym celu min. Balcerowicza :)
  i efekt domina (UPADANIA) wsród przed.państwowych nie był efektem :( A CELEM :(
  Niech ktoś się zastanowi jak w ciągu kilku lat można było WYKSZTAŁCIĆ W POSCE KLASĘ KAPITALISTYCZNĄ,
  która miała potem wziąć udzaiał w PRYWATYZACJI KAPITAŁOWEJ KRAJU by konkurować o AKCJE POLSKICH PRZEDSIĘBIORSTW PAŃSTWOWYCH z ZAGRANICZNYMI KONCERNAMI
  to poprostu LEGALNIE było to nie mozliwe do zrealizowania :(
  dlatego hasła typu:
  Prezydent Wałęsa "co nie jest zabronione jest dozwolone" lub
  GRUBA KRESKA Premiera Mazowieckiego :(
  ilu było takich Biznesmenów jak KULCZYK, którzy mogli pochwalić się legenda że 1 MLN USD dostali od ojca co w komuniźmie "badyle chodował latami i latami oszczędzał :) szczerze ??
  NIE BYŁO TAKICH LUDZI :(
  kazdy uwczesny DOROBKIEWICZ to mniejszy lub większy "kombinator, cwaniak i łapuwkarz"
  ale nie liczyło się w tedy jaką klasę kapitalistów mamy tylko czy W OGÓLE JAKĄŚ MAMY :)
  no to wychodowali pierwszą listę 100 najbogatszych Polaków Wprost :)
  czysta komedia jak się te życiorysy czyta :)
  ale co owóczesna ekipa miała zrobić ???
  ZOSTAWIĆ WSZYSTKO CHŁOPAKOM Z WYWIADU WOJSKOWEGO (później WSI)
  musieli wykształcić siłe ekonomiczną, której w tym kraju nie było !!!
  bo polski pseudo-kapitalista tzw"badylarz" legalnie za zwyczaj nic nie posiadał :(
  bo jak by miał to by mu władza ludowa dawno zabrała :(
  TAKA BYŁA OFIARA TAMTYCH CZASÓW
  jak mawiał mój wójek wtedy był to pociąg do którego trzeba było wejść :) nikt nie wiedział
  dokładnie do kąd jedzie ale trzeba było wsiąśc bo kto nie wsiadł ZOSTAŁ NA PERONIE :(

  Odpowiedz
 • spooko(2015-03-06 20:42) Zgłoś naruszenie 00

  dol roztwór 40 %, powołujesz się na kilkunastoprocentowy wzrost w chinach. nie wiem skąd bierzesz takie dane, bo obecnie jest 7,5% i władze chin zakładają, że spadnie do 7%. ale ten spadek to koszt tworzenia klasy sredniej w chinach. chciałbym, żebyśmy mieli tylko taki roczny wzrost pkb

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane