Zapraszamy do udziału w piątej edycji konkursu Dziennika Gazety Prawnej dla najlepszej książki ekonomiczno-biznesowej. Nagrody przyznajemy w trzech kategoriach.

Kategoria pierwsza to książki poruszające szeroko rozumianą tematykę ekonomiczną. Napisane przez autorów polskich lub mające swoją pierwszą publikację na polskim rynku wydawniczym. W kategorii drugiej wyróżnimy najlepszy poradnik biznesowy napisany przez polskiego autora lub mający swoją pierwszą publikację na polskim rynku wydawniczym. Kategoria trzecia jest nagrodą dla książki ekonomiczno-biznesowej przetłumaczonej na polski z języka obcego.

W konkursie mogą brać udział książki opublikowane między 1 kwietnia 2014 r. a 1 marca 2015 r. zgłaszane przez wydawnictwa. Każde wydawnictwo może zgłosić do konkursu po pięć tytułów z każdej kategorii. W tym celu powinno dostarczyć po 10 egzemplarzy każdej ze zgłoszonych pozycji na adres Dziennik Gazeta Prawna, InforBiznes sp. z o.o., ul. Okopowa 58/72 01-042 Warszawa z dopiskiem „Economicus”. Na propozycje czekamy do 20 marca 2015 r. Informacje na temat konkursu można znaleźć pod internetowym adresem: www.gazetaprawna.pl/economicus. Finał tegorocznego konkursu odbędzie się 15 maja 2015 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas Warszawskich Targów Książki.

Tegoroczne publikacje oceni kapituła w składzie:

● prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

● Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny miesięcznika „Książki”

● prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk

● prof. Małgorzata Zaleska, członek zarządu NBP

● prof. Włodzimierz Siwiński, Katedra Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego

● prof. Krzysztof Opolski, Wydział Nauk Ekonomicznych UW, kierownik Katedry Bankowości, Finansów i Rachunkowości

● Marek Tejchman, zastępca redaktor naczelnej DGP

● Rafał Woś, publicysta DGP

Podobnie jak co roku najlepsze książki biorące udział w konkursie będą szeroko prezentowane na łamach DGP w nadchodzących miesiącach.

Przypominamy również zwycięzców Economicusa z poprzednich lat:

W 2011 r. przyznawaliśmy nagrodę tylko w jednej kategorii. Zwyciężyła książka Roberta Shillera i George’a Akerlofa „Zwierzęce instynkty” (Wydawnictwo Studio Emka). Jej autorzy (dziś obaj mają już Noble z ekonomii) pokazują, jak wiele współczesna ekonomia może zaczerpnąć z doświadczeń takich dziedzin, jak psychologia czy badania nad ludzkim zachowaniem albo tożsamością.

W 2012 r. Economicus po raz pierwszy przyznany został w trzech kategoriach – czyli w formule, w której funkcjonuje do dziś. Za najlepszą książkę ekonomiczno-biznesową jurorzy uznali „Biznes po prostu” Leszka Czarneckiego (Studio Emka). Znany polski biznesmen opowiadał w niej o swojej drodze do przedsiębiorczości przez naprawdę duże „p”. W kategorii poradnik zwyciężył Tomasz Budziak i „Sukcesja w rodzinie biznesowej” (Poltext). A najlepszym tłumaczeniem książki zagranicznej okazał się „Wielki problem drobniaków” noblisty Thomasa Sargenta i Francois Velde’ego (Kurhaus Publishing).

Economicus 2013 trafił do Jana Toporowskiego, ekonomisty i znawcy rynków finansowych pracującego na Uniwersytecie Londyńskim. Jury wyróżniło zbiór jego esejów pod drapieżnym tytułem „Dlaczego gospodarka światowa potrzebuje krachu finansowego” (Książka i Prasa). W kategorii poradnik zwyciężył Wiesław Jasiński, autor książki „Nadużycia w przedsiębiorstwie” (Poltext). Najlepszą zagraniczną książką ekonomiczną wprowadzoną na polski rynek były „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym” Daniela Kahnemana (Media Rodzina). Kahneman – jedyny jak dotąd psycholog nagrodzony ekonomicznym Noblem – podsumowywał w niej wieloletnie pionierskie badania na polu ekonomii behawioralnej.

W 2014 r. Economicusem dla najlepszej książki ekonomicznej podzieliły się dwie pozycje. Kontrowersyjna i niezwykle krytyczna „OFE. Katastrofa prywatyzacji emerytur w Polsce” Leokadii Oręziak (Książka i Prasa). Oraz zbiór tekstów zmarłego kilka lat temu ekonomisty Tadeusza Kowalika „O lepszy ład społeczno-ekonomiczny” (PTE). W kategorii poradnik zwyciężyła „Biblia e-biznesu”, monumentalna praca zbiorowa analizująca wiele aspektów wpływu rewolucji internetowej na biznes (Wydawnictwo Helion). Za najlepszą książkę zagraniczną kapituła uznała pracę noblistki Elinor Ostrom „Dysponowanie wspólnymi zasobami” (Wolters Kluwer).

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna