Biura podróży sygnalizują, że zainteresowanie wakacyjnymi wojażami wróciło do poziomu sprzed pandemii

Mimo dwucyfrowej inflacji, wysokich cen w polskich kurortach czy biurach podróży, Polacy nie rezygnują z wakacji. Okazuje się, że wiele osób uznało, iż po trudnych i burzliwych ostatnich dwóch latach należy im się wypoczynek poza domem.
- Wyjazd wakacyjny planuje niemal połowa Polaków - wynika z najnowszego sondażu zrealizowanego dla DGP przez United Surveys. Niemal co czwarty zamierza wypoczywać poza domem od jednego do dwóch tygodni, a co siódmy przynajmniej tydzień. Są jednak tacy, którzy planują wyjechać na urlop nawet na ponad dwa tygodnie. Takich osób jest ponad 5 proc.
Biura podróży sygnalizują wręcz, że zainteresowanie wakacyjnymi wojażami wróciło do poziomu sprzed pandemii. - Polacy nadrabiają ostatnie dwa lata, kiedy odkładali plany wakacyjne na później. Dziś nie chcą dłużej czekać z ich realizacją. Choć prawda jest taka, że zrealizują je po cenach o 25 proc. wyższych niż przed pandemią - mówi Maciej Szczechura, rzecznik prasowy Rainbow.
GfK zwraca uwagę, że nasz kraj jest jednym z nielicznych przedstawicieli Unii Europejskiej, w którym nie widać załamania postaw nabywców. W czerwcu wskaźnik nastrojów konsumenckich w Polsce wyniósł -13,1 i był o 2,7 pkt proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca. Dla porównania na terenie całej Unii średnia dla barometru wynosi już -24,1 i systematycznie spada. Zdaniem Barbary Lewickiej, dyrektor GfK w Polsce, wynika to w pewnej mierze z podwyżek płac. Społeczeństwo liczy na wyhamowanie inflacji, czyli pozytywny efekt coraz bardziej zauważalnych wzrostów stóp procentowych. Nie znaczy to jednak, że sytuacja makro nie ma wpływu na plany wakacyjne Polaków. Urlop coraz częściej przybiera wariant ekonomiczny, a to oznacza wyjazd nie tylko nad morze czy w góry, lecz także tańsze Mazury, w dodatku nie do hotelu, a do gospodarstw agroturystycznych. Jeśli chodzi natomiast o zagraniczne wyjazdy, to rekordy popularności biją najtańsze kierunki, jak Bułgaria, Albania, Turcja, Tunezja czy Egipt. ©℗
Czy Polacy planują w tym roku wyjazd wakacyjny, a jeśli tak, to na jak długo (dane w proc.) / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe