Wicepremier Janusz Piechociński apeluje do osób, mających kredyty we frankach, o zachowanie spokoju. Prezes PSL zapowiedział w radiowej Trójce, że jeszcze w tym tygodniu przedstawi rekomendacje dla spłacających kredyty w szwajcarskiej walucie.

Janusz Piechociński poinformuje między innymi o działaniach różnych banków w sprawie zadłużonych. Rząd poleca i chciałby, aby banki wykorzystały to, że mają możliwości płynnego przejścia do nowej fazy relacji z kredytobiorcą, także uwzględniających to, że stopy procentowe franka są dzisiaj ujemne - powiedział wicepremier i minister gospodarki.

Janusz Piechociński jest zdania, że "frankowicze" nie powinni przewalutowywać swoich kredytów. "Czekamy i doczekamy się na reakcję Szwajcarskiego Banku Centralnego, jestem o tym przekonany" - powiedział gość radiowej trójki.

Wicepremier przestrzegał też przed "pozornie jednostronnie pozytywnymi" rozwiązaniami dla kredytobiorców. Wskazał tu na przykłady działań na Węgrzech i w Chorwacji. W tym ostatnim kraju po niedawnym skoku szwajcarskiej waluty, rząd zdecydował o zamrożeniu kursu franka. Musimy bardzo racjonalnie podchodzić do rozwiązań ogłaszanych publicznie z taką łatwością także przez opozycję - powiedział Janusz Piechociński.