Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) wzrósł o 3,3% r/r w III kw. 2014 r. wobec 3,5% wzrostu w poprzednim kwartale (i 3,4% wzrostu w I kw. br.), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim (eksperymentalnym) szacunku tych danych.

"W III kwartale 2014 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005) wzrósł realnie o 0,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,4%" - głosi komunikat. W I kw. br. wzrost PKB w tym ujęciu wyniósł 3,5% r/r, a w II kw. sięgnął 3,4% r/r.

GUS zaznaczył, że "dane opracowano zgodnie z obowiązującym w rachunkach narodowych Europejskim Systemem Narodowych i Regionalnych w Unii Europejskiej (ESA2010)".

Trzynastu analityków uwzględnionych w zestawieniu ISBnews spodziewało się, że wzrost PKB w III kw. br. wyniósł średnio 2,76% (prognozy wahały się od 2,6% do 3,0%).

Ministerstwo Gospodarki szacowało wcześniej (w oparciu o metodologię ESA95), że wzrost gospodarczy w III kw. tego roku wyniósł 2,8% r/r.

GUS opublikował dziś szybki (eksperymentalny) szacunek PKB za III kw., natomiast kolejny szacunek PKB za ten okres zostanie podany 28 listopada podczas konferencji prasowej.