Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt nowej ustawy o obligacjach, która ma zastąpić ustawę o tym samym tytule z 1995 r. (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 730).
Ministerstwo Finansów konieczność wprowadzenia nowej regulacji tłumaczy tym, że obecny rynek obligacji korporacyjnych ma słabo rozwinięty segment długoterminowych papierów dłużnych, emitowanych przez firmy spoza sektora finansów. „Tymczasem w rozwiniętych gospodarkach najważniejszym źródłem finansowania rozwoju przedsiębiorstw, obok kredytów bankowych i emisji akcji, pozostaje emisja obligacji” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Obecny stan rzeczy ma zmienić wprowadzenie na rynek obligacji wieczystych. Co do zasady nie będą podlegać wykupowi. Dzięki temu emitent nie będzie musiał się martwić o zebranie odpowiedniej ilości środków na spłacenie obligatariuszy, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych papierów dłużnych, gdy przychodzi termin wykupu. W zamian zapłaci jednak wyższe odsetki.
„Z punktu widzenia emitentów atrakcyjna może być sposobność pozyskania długoterminowego kapitału o stabilnym charakterze, bez niedogodności charakterystycznych dla kapitału udziałowego, jak uszczuplenie kontroli. Natomiast dla inwestora obligacje wieczyste mogą stanowić interesującą lokatę o wysokich płatnościach odsetkowych” – podkreśla resort finansów.
Eksperci studzą jednak entuzjazm.
– Sądzę, że takie obligacje pozostaną rynkową ciekawostką. Inwestorzy zdecydowanie preferują papiery krótkoterminowe. Jedyną szansę dla praktycznego zaistnienia tego typu papierów dłużnych widzę w programach emerytalnych prowadzonych przez instytucje finansowe – przekonywał w wywiadzie w DGP Jarosław Ostrowski, prezes domu maklerskiego Invista.
Inwestorzy więcej niż na zwykłych papierach dłużnych mają również zarabiać na obligacjach podporządkowanych. W razie upadłości emitenta roszczenia z nimi związane będą podlegać zaspokojeniu w ostatniej kolejności. Premią za ryzyko mają być wysokie odsetki.
Wzmocniona ma natomiast zostać pozycja obligatariuszy. Emitent będzie mógł powoływać zgromadzenie obligatariuszy. Organ ten podejmie decyzje w takich sprawach, jak zmiana wysokości oprocentowania i warunków wpłaty odsetek, modyfikacja okresów odsetkowych czy też forma zabezpieczenia wierzytelności wynikających z obligacji. Zasady zwoływania zgromadzenia oraz uczestniczenia w nim zostały w dużej mierze skonstruowane analogicznie jak w przypadku zgromadzenia akcjonariuszy.
Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2015 r.
Etap legislacyjny
Projekt ustawy przyjęty przez rząd