Apel łotewskiej premier w sprawie groźnej choroby trzody chlewnej. Laimdota Straujuma wezwała mieszkańców regionów, w których odnotowano przypadki afrykańskiego pomoru świń, by nie wywozili stamtąd mięsa wieprzowego. Przypadki zachorowań odnotowano w regionie Liwonii, leżącej na północ od Rygi oraz w Łatgalii na wschodzie kraju.

Pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń na Łotwie stwierdzono u martwych dzików. Zwierzęta znaleziono pod koniec czerwca, w pobliżu granicy z Białorusią.

O sprawie szefowa łotewskiego rządu mówiła podczas wywiadu dla publicznej telewizji. Prosiła, by rolnicy posiadający zwierzęta hodowlane nie przewozili ich ani mięsa z uboju w inne regiony kraju. Laimdota Straujuma oceniła też, że łotewskie służby weterynaryjne pracują sprawnie i nie należy ich winić za to, że przypadki choroby wystąpiły też w Liwonii na północy kraju. W opinii premier Łotwy, należy jednak jak najszybciej ustalić, skąd ognisko afrykańskiego pomoru świń pojawiło się w okolicy miasta Valka, leżącego na granicy z Estonią.

W Polsce pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń wykryto w połowie lutego u dwóch padłych dzików na Podlasiu. Ponieważ miesiąc wcześniej wirus wykryto u dzików na Liwie, Rosja i Białoruś wstrzymały import wieprzowiny z obszaru całej Unii Europejskiej.

Cztery dni temu Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że u sześciu padłych dzików, które znaleziono w pobliżu polsko-białoruskiej granicy, stwierdzono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. To dziewiąty przypadek tej choroby odnotowany na terytorium naszego kraju.

Choroba nie jest groźna dla ludzi.