Nowa ustawa o funduszach inwestycyjnych, uproszczenie procedury dopuszczania spółek na GPW, poprawa otoczenia podatkowego i wdrożenie przepisów o funduszach inwestujących w nieruchomości to spawy, które można by w tym roku zrealizować dla rozwoju rynku kapitałowego - uważa prezes PFR Paweł Borys.

“Potrzebna jest jakaś priorytetyzacja i skoncentrowanie się na kilku rzeczach. Ja bym na przykład postawił sobie taki cel, mówię w sensie środowiska wszystkich osób zaangażowanych w realizację strategii (rozwoju rynku kapitałowego - PAP). Zróbmy cztery rzeczy w tym roku. Pierwsza rzecz to napiszmy nową ustawę o funduszach inwestycyjnych, bo obecna skala regulacji w ustawie o funduszach inwestycyjnych powoduje, że ten instrument staje się dysfunkcjonalny, zbyt przeregulowany i niewygodny i niekonkurencyjny na tle innych rynków” - powiedział Borys w czwartek podczas XXI Konferencji Izby Domów Maklerskich.

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju uważa też, że należy przyspieszyć dopuszczenia spółek na Giełdę Papierów Wartościowych, uprościć procedurę, aby w ten sposób poprawić konkurencyjność warszawskiego parkietu w stosunku do innych giełd na świecie.

“Trzecia rzecz to ewidentnie mamy pewne bariery, jeżeli chodzi o system podatkowy, chociażby dotyczące (...) raportowania wyników, sprawozdawczości, które często utrudniają rozwój tego rynku. Poprawmy to otoczenie podatkowe w tych miejscach gdzie rzeczywiście są istotne bariery” - powiedział Borys.

Zdaniem prezesa PFR czwarty element, nad którym należy się skoncentrować dla rozwoju rynku kapitałowego w Polsce, to wdrożenie ustawy o REIT-ach, czyli funduszach inwestujących w nieruchomości.