Oglądamy w markecie, kupujemy w internecie. I odwrotnie

autor: Sylwia Czubkowska15.07.2014, 07:25; Aktualizacja: 15.07.2014, 08:33
Świat wirtualny i realny mieszają się podczas zakupów

Świat wirtualny i realny mieszają się podczas zakupówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

ROPO i odwrócone ROPO to przyszłość handlu. Nowe badania pokazują, czego klienci szukają w internecie, a kupują w markecie. I odwrotnie: co obejrzą sobie na żywo, ale ściągną towar z internetu. To już norma, wszyscy to robią.

Coraz więcej decyzji o wydaniu pieniędzy podejmujemy dopiero po dokładnym zbadaniu produktów – tak w sieci, jak i w sklepach stacjonarnych. Mamy też wypracowane zakupowe nawyki – w zależności od rodzaju poszukiwanego produktu. Elektronikę częściej nabywamy w e-sklepach. Za to gdy urządzamy, budujemy czy remontujemy mieszkanie, wciąż wolimy jechać po potrzebne nam towary, niż dostać je np. kurierem.

– Nie mam na sobie nic, czego bym nie kupił w internecie. No i wszystkie urządzenia domowe, RTV, AGD, meble, większość kosmetyków i coraz więcej produktów spożywczych też kupuję online. A zanim się zdecyduję na poważniejszy zakup, to dokładnie sprawdzam, co też o nim mówi sieciowa mądrość. Czy nie ma ostrzegających, negatywnych ocen – opowiada Andrzej Garapich, szef spółki Polskie Badania Internetu. – Nie wyobrażam sobie dziś powrotu do starego modelu, kiedy można było najwyżej pobiegać ze sklepu do sklepu i sprawdzać, gdzie można coś taniej kupić – dodaje. On reprezentuje jeszcze dosyć wąską grupę heavy userów w zakupach internetowych, ale coraz więcej osób, nawet jeżeli regularnie w sieci zakupów nie robi, to i tak z niej w celach zakupowych korzysta.

Nie ma już więc właściwie handlowca, który nie zna terminów ROPO i odwrócone ROPO, czyli Research Online, Purchase Offline oraz Research Offline, Purchase Online. Oznaczają one: „sprawdzam w sieci, kupuję w sklepie” i przeciwnie – „oglądam, wypróbowuję na żywo, a w internecie szukam najtańszej opcji”.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • gra(2014-07-15 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    kupiłam opiekacz z rożnem w sklepie i przepłaciłam ponad 100 zł w porównaniu do identycznego w sieci. Niestety, nie sprawdziłam wcześniej

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane