Wprowadzenie programów naprawczych w kopalniach zamiast likwidacji. To główne ustalenie spotkania górniczych związkowców z premierem Donaldem Tuskiem i przedstawicielami rządu.

Jak podkreśla szef górniczej Solidarności, Jarosław Grzesik to bardzo dobra decyzja. To jest zupełnie inne stanowisko niż pomysł zamykania nierentownych kopalń - podkreśla związkowiec. Jarosław Grzesik przypomniał, że w przeszłości były pomysły zamknięcia na przykład kopalni Halemba-Wirek.

Mimo tego zakład nadal funkcjonuje i działa lepiej niż wtedy.
Premier Tusk powiedział, że choć zakończył się pierwszy etap prac międzyresortowego zespołu do spraw poprawy sytuacji w górnictwie, prace nad programem dla tej branży będą kontynuowane. Chodzi o to by wypracować takie rozwiązanie, które pozwoli uniknąć zamykania zakładów.

Zespół rządowy zbierze się 6 czerwca, a 23 premier ma się ponownie spotkać ze związkowcami. Na razie nie wiadomo, czy w związku z tym związkowcy zrezygnują z planowanej manifestacji, która miałaby przejść ulicami Warszawy. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w poniedziałek.