Dziś w Katowicach trudne rozmowy o polskim węglu. O godzinie 11 rozpoczyna się szczyt węglowy, który ma przynieść rozwiązania sytuacji w branży górniczej. Wezmą w nim udział oprócz premiera Donalda Tuska, wicepremiera Janusza Piechocińskiego i przedstawicieli związków zawodowych, także eksperci. Szczyt ma dotyczyć trudnej sytuacji Kompanii Węglowej oraz strategii dla całej branży górniczej.

Wczoraj szef rządu do późnych godzin wieczornych rozmawiał w Katowicach ze związkowcami. "Będziemy szukali takich projektów, które pozytywnie zmienią górnictwo węgla w Polsce tak, aby mogło ono sprostać wymogom konkurencji" - zapowiedział Donald Tusk po spotkaniu.

Szef rządu przekonywał, że stanowisko jego gabinetu jest w wielu miejscach podobne do racji związkowców.

"Nie mamy żadnych wątpliwości, że import węgla nie może stać się zagrożeniem dla tego surowca wydobywanego w Polsce, trzeba użyć zgodnych z prawem narzędzi, by polski węgiel nie przegrywał z zagranicznym, a to wymaga współpracy kilku branż" - mówił premier.

Premier będzie również gościł na rozpoczynającym się w środę w Katowicach Europejskim Kongresie Gospodarczym. Tam też mowa będzie o energii.