Polski rząd prowadzi ofensywę mającą przywrócić stare i pozyskać nowe rynki azjatyckie dla polskiej wieprzowiny.

Wicepremier-minister gospodarki Janusz Piechociński przypomniał, że wkrótce minister rolnictwa i wiceminister gospodarki udadzą się do kilku krajów południowo-wschodniej Azji z konkretnymi zadaniami w tym obszarze. Chodzi przede wszystkim o jak najszybsze odblokowanie rynków chińskiego, japońskiego i koreańskiego.

Janusz Piechociński powiedział, że w trakcie wizyty będzie też okazja do podziękowania Wietnamczykom, którzy nie dali się unieść emocjom i utrzymali import polskiej wieprzowiny.
Wicepremier przyznał jednocześnie, że nie należy spodziewać się natychmiastowych efektów azjatyckiej misji. Wyjaśnił, że istnieją pewne procedury, na przykład potwierdzania jakości, które muszą zostać spełnione. "Sądzę, że w drugiej połowie roku odblokujemy większość rynków azjatyckich, a to ustabilizuje nam cenę w skupie" - powiedział wicepremier.

Janusz Piechociński przebywał dziś w Łosicach na Mazowszu. Spotkał się tam z producentami trzody chlewnej, którzy kilka tygodni temu blokowali drogę krajową numer 19 po wprowadzeniu strefy buforowej w związku z ujawnieniem w Polsce dzików zarażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń. Minister gospodarki odwiedził także jedno z gospodarstw zajmujących się hodowlą świń w pobliskim Ostromęczynie.