"Toshiba rozważa zamknięcie fabryki telewizorów w Polsce w ramach restrukturyzacji przechodzącego trudności sektora telewizyjnego" - czytamy w depeszy.

Koncern rozważa jednak sprzedaż zakładu, jeśli znajdzie na niego kupca, podano również.

Toshiba - podobnie jak inni japońscy producenci - stara się uczynić przynoszącą straty produkcję telewizorów LCD ponownie rentowną. Chce to osiągnąć w drugiej połowie bieżącego roku obrachunkowego, który kończy się w marcu 2014 r.

"Wykorzystanie mocy produkcyjnych polskiej fabryki jest słabe wobec przedłużającego się załamania w strefie euro. Spółka zadecydowała, że popyt w Europie prawdopodobnie nie ulegnie ożywieniu" - podaje Kyodo, powołując się na informatorów.

Toshiba produkuje obecnie telewizory w Polsce, Chinach, Indonezji i Egipcie. Także chińskie fabryki są zagrożone zamknięciem.

Toshiba zaprzecza

Wbrew doniesieniom agencji Kyodo, Toshiba nie zamierza zamykać swojej polskiej fabryki w Biskupicach Podgórnych w gminie Kobierzyce pod Wrocławiem, poinformował agencję ISBnews PR Manager Toshiba Europe Michal Houdek. Koncern zamierza jedynie dokonać połączenia działów TV i PC pod wspólnym zarządem.

"Nie planujemy zamykania fabryki telewizorów pod Wrocławiem. Obecnie trwa po prostu proces łączenia dywizji TV i PC pod jednym, wspólnym zarządem" - napisał Houdek w oświadczeniu przesłanym ISBnews.

Agencja Kyodo informowała wcześniej - powołując się na nieoficjalne źródła - że ze względu na restrukturyzację sektora telewizorów LCD Toshiba rozważa zamknięcie lub sprzedaż polskiej fabryki.

Toshiba produkuje obecnie telewizory w Polsce, Chinach, Indonezji i Egipcie.