Porozumienie, które zostało osiągnięte, było najlepszym możliwym do osiągnięcia - oświadczył Przewodniczący Komisji Europejskiej po prawie 30-godzinnych negocjacjach w sprawie unijnego budżetu.

José Manuel Barroso powiedział, że to porozumienie rozpoczyna pewien proces, którym kolejnym etapem będzie uzyskanie zgody ze strony Parlamentu Europejskiego.
Przewodniczący Barroso poinformował, że osiągnięty dziś konsensus zapewnia inwestycje w obszar transportu, energetyki oraz cyfryzacji.

Dzięki temu budżet gwarantuje konkurencyjność i wzrost państw Wspólnoty. W niektórych obszarach będzie można inwestować znacznie więcej w przyszłości, np. w badania oraz innowacyjność. Będzie również program wspierający małe i średnie przedsiębiorstwa, a także dotyczący zatrudnienia młodych ludzi. Możliwe było też zachowanie pomocy dla najbiedniejszych. Mówiąc o środkach na spójność i rolnictwo Barroso podkreślił, że są one znaczące. Powiedział też, że będą bardziej skoncentrowane na zrównoważonym wzroście oraz tworzeniu miejsc pracy.

Europejscy przywódcy na szczycie w Brukseli ustalili limit wydatków na lata 2014-2020 w wysokości 960 miliardów euro. Polska w tym budżecie ma dostać ponad 72 i pół miliarda euro na rozwój regionów, a także 30 miliardów euro na rolnictwo.