Szwedzki koncern Volvo AB będzie największym na świecie producentem samochodów ciężarowych. Stanie się tak, gdy Komisja Europejska zaakceptuje zakup przez Szwedów za niemal 700 milionów euro, większościowego pakietu udziałów w chińskim producencie ciężarówek Dongfeng.

Informację o podpisanej dzisiaj umowie przynoszą szwedzkie media w wydaniach internetowych. Według nich, Volvo zajmie czołową pozycję na rynku chińskim, którego rozmiary przewyższają połączone rynki północnoamerykański i europejski.

Chiński Dongfeng zatrudnia 28 tysięcy pracowników i dostarcza około 16 procent ciężarówek chińskiej gospodarce. Volvo AB z siedzibą w Goeteborgu produkuje pojazdy ciężarowe, autobusy i maszyny budowlane w 20 krajach świata zatrudniając 115 tysięcy osób.

Na razie nie są znane szczegóły umowy, można jednak sadzić, że Volvo wniesie do tej spółki wiedzę technologiczną i swe liczne patenty.

W 1999 roku koncern Volvo AB pozbył się produkcji samochodów osobowych marki "Volvo", sprzedając ją Amerykanom. Obecnie jest ona własnością chińską.