Ministerstwo Skarbu chce, aby rząd dokonał transferu udziałów państwa w Polskiej Grupie Energetycznej, PKO BP, PZU i Ciechu do Banku Gospodarstwa Krajowego w celu zainicjowania planów inwestycyjnych.

Udziały zostałyby później sprzedane za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych, a wpływy z tych transakcji miałyby zwiększyć kapitał BGK. Kapitał ten wynosi obecnie 1,9 mld zł i do końca 2015 roku zostałby podniesiony do kwoty 10 mld zł - relacjonuje agencja Bloomberg.

Propozycje resortu skarbu są jednym z tematów obrad czwartkowego posiedzenia Rady Ministrów. Program sterowany przez BGK ma wesprzeć zwalniające tempo rozwoju gospodarki dzięki finansowaniu inwestycji w energetyce i infrastrukturze.

Ministerstwo Skarbu posiada 61,9 proc. akcji w PGE, największej w kraju firmie użyteczności publicznej oraz 38,7 proc. w Ciechu. Rząd kontroluje także 35,2 proc. udziałów PZU, największej polskiej firmy ubezpieczeniowej i 43,6 proc. akcji PKO BP, największego banku kraju. Z mocy prawa rząd może zachować 25-proc. pakiety kontrolne w PZU i PKO BP. Jak powiedział przed świętami minister skarbu Mikołaj Budzanowski, rząd zamierza rozpocząć transfer akcji do BGK już w styczniu.