W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 więcej pieniędzy niż dotąd będzie dzielone w regionach - poinformowała w piątek w Białymstoku wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel.

"To jest bardzo istotne novum w przyszłym okresie programowania. Polska jest jednym z krajów, które rzeczywiście postawiły na decentralizację zarządzania środkami europejskimi" - mówiła Wendel dziennikarzom.

Powiedziała, że teraz regiony dzielą około 37 proc. środków z UE. Po 2013 r. będzie to ok. 60 proc. całości pieniędzy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Wiceminister wyjaśniła, że ta decentralizacja jest wynikiem dobrej oceny działania samorządów województw w tej kwestii i "docenienia dotychczasowej współpracy i sposobu realizacji tych zadań" przez regiony.

Wiceminister mówiła, że nowością będzie to, że regionalne programy operacyjne będą "dwufunduszowe". Oznacza to, że np. projektowi inwestycyjnemu, na który będą pieniądze z EFRR, będzie mógł towarzyszyć projekt tzw. miękki, czyli np. szkoleniowy, na który pieniądze będą pochodzić z EFS. Jednak będzie trzeba składać osobne projekty, a nie jeden wspólny.

Samorządy województw wolałyby, by odbywało się to w ramach jednego projektu - mówił marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański.

Wendel uczestniczyła w Białymstoku w regionalnej konferencji w ramach prezentacji założeń do Umowy Partnerstwa - pierwszego ze strategicznych dokumentów w ramach negocjacji Polski z Komisją Europejską pieniędzy na lata 2014-2020. Takie spotkania odbywają się w kolejnych dniach we wszystkich regionach.

W tym dokumencie będą m.in. zapisane cele i kierunki przyszłych programów, które będą wdrażane w latach 2014-2020. Za pośrednictwem tych programów operacyjnych będą pozyskiwane środki z UE od 2014 roku. Przez cały 2013 rok będzie powstawała umowa partnerstwa, którą Polska będzie negocjowała z KE. Do końca 2013 roku mają się zakończyć negocjacje na temat wszystkich programów operacyjnych, a z regionami będą podpisywane kontrakty, gdzie znają się m.in. kluczowe inwestycje, które będą realizowane w latach 2014-2020 - poinformowała Wendel.

Po 2013 roku priorytetami w Polsce w przyznawaniu środków z UE będą m.in. takie dziedziny jak badania, rozwój i komercjalizacja badań naukowych, dalsze podnoszenie konkurencyjności polskich firm, inwestowanie w podnoszenie poziomu edukacji czy też kompetencji i kwalifikacji zawodowych.

Wiceminister podkreśliła również, że będą promowane wszystkie działania - na poziomie administracji czy przedsiębiorstw - które będą propagować współpracę.