W 1968 r. Szwedzki bank centralny, Riksbank, w uznaniu zasług Alfreda Nobla, pomysłodawcy i pierwszego fundatora nagród dla wybitnych naukowców i ludzi kultury, ustanowił specjalną nagrodę dla ekonomistów. Do tej pory laureatami tej nagrody było 69 osób.

Choć nagroda Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych (bo tak właściwie nazywa się to wyróżnienie) jest przyznawana przez Komitet Noblowski, to nie pochodzi ona z funduszy przeznaczonych na ten cel, ale właśnie z konta Szwedzkiego Banku Narodowego.

Jak łatwo policzyć od 1969 roku przyznano łącznie rok po roku 43 nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, odebrało ją 69 laureatów w tym:

- 22 razy nagrodę otrzymał tylko 1 laureat
- 16 razy nagrodę otrzymał 2 laureatów
- 5 razy nagrodę otrzymało 3 laureatów

Nikt nie dostał nagrody dwukrotnie.

Najmłodszym z nich był Kenneth J. Arrow (51 lat), a najstarszym Leonid Hurwicz (90 lat). Wśród laureatów jest oczywiście najwięcej Amerykanów - 44 (choć rachunki te sa dosyć pobieżne,wielu ekonomistów zmieniało swoje obywatelstwo, w związku z czym wiele państw rości sobie prawo do tych nagród). Najlepszą kuźnią ekonomistów okazuje się na razie University of Chicago.

Wśród laureatów nie było Polaków, choć polski akcent jest. W 2007 r. nagrodę otrzymał wspomniany już prof. Leonid Hurwicz, amerykański ekonomista polsko-żydowskiego pochodzenia, urodzony w Moskwie. W 1938 ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim,następnie w Genewie skąd w 1940 wyemigrował do USA. Zmarł w 2008 roku.