Wydawca m.in. tygodników "Polityka", "Forum" oraz współwłaściciel radia TOK FM przekształci się ze spółdzielni w spółkę - zdecydowało w piątek nadzwyczajne walne zgromadzenie członków spółdzielni.

Jak poinformował w komunikacie sekretariat redaktora naczelnego "Polityki" przekształcenie wejdzie w życie po wykreśleniu spółdzielni pracy Polityka z rejestru i zarejestrowaniu nowego podmiotu, co powinno nastąpić na początku 2013 roku. Spółdzielnia przekształci się w spółkę komandytowo-akcyjną.

Dziennikarze zostaną udziałowcami.

Przyszłą spółką będzie zarządzać specjalnie powołana Polityka spółka z o.o., której udziałowcami zostało 20 pracowników wydawnictwa, w tym dotychczasowi członkowie zarządu, kierownictwa redakcji, rady nadzorczej, a także grupa publicystów, m.in. Janina Paradowska, Daniel Passent, Mariusz Janicki, Marek Ostrowski, Edwin Bendyk, Wawrzyniec Smoczyński, Bartek Chaciński, Adam Grzeszak.

Jak podkreślono, osoby te zostały wybrane w trybie wewnętrznych konsultacji; jedna trzecia udziałowców spółki nie należała wcześniej do spółdzielni.

Publicyści, z którymi kontaktowała się PAP, m.in. Janina Paradowska, nie chcieli komentować decyzji o przekształceniu spółdzielni w spółkę.

Podmiot zarządzający przyszłą spółką (spółka z o.o.) ma jedynie symboliczny, dwuprocentowy udział w kapitale akcyjnym spółki komandytowo-akcyjnej, ale obligatoryjnie musi aprobować większością dwóch trzecich głosów strategiczne decyzje dotyczące SKA.

Uczestniczący w przekształceniu członkowie spółdzielni staną się akcjonariuszami spółki komandytowo-akcyjnej. Do akcjonariatu zaproszeni będą także kluczowi pracownicy wydawnictwa, dotychczas nie będący członkami spółdzielni - poinformowano.

Przekształcanie spółdzielni pracy w spółki prawa handlowego stało się możliwe po uchwaleniu w ubiegłym roku przez Sejm nowelizacji prawa spółdzielczego, przywracającej członkom spółdzielni prawo wyboru formy organizacyjnej przedsiębiorstwa. Decyzja o przekształceniu spółdzielni w spółkę podjęto jednogłośnie.

"Polityka" była w ub. roku drugim najchętniej kupowanym tygodnikiem opinii, jej średnia sprzedaż wyniosła 134,6 tys. egz. Czasopismo jest wydawane od 1957 r. Tygodnik "Forum" zajmuje się publikacją artykułów z prasy zagranicznej, istnieje od 1965 r. Radio TOK FM jest rozgłośnią ogólnopolską, powstałą w 1998 r. jako Inforadio.