Rosyjski koncern Alrosa, światowy lider zajmujący się wydobyciem i produkcją diamentów pochwalił się diamentem o masie 158,2 karatów, który został wyceniony na ponad 1,5 mln dolarów - poinformował rosyjski serwis informacyjny RIA Nowosti.

Unikatowy diament pochodzi z jednego z zakładów Alrosa w Jakucji, wschodniosyberyjskiej republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej. Jest to naturalny kryształ o okrągłych kształtach. Centralna część tego diamentu jest czysta, bez defektów, zaś w strefie obwodowej widoczne jest włączenie ciemnych kolorów, drobnych pęknięć i rozdrobnienia techniczne.

Specjaliści Alrosa oceniają, że wartość tego kamienia szlachetnego na aukcji może wynieść ponad 1,5 mln dolarów. Z kolei po obróbce diamentu można uzyskać z niego kilka brylantów o wysokich walorach. Wartość każdego z nich mogłaby wynieść kilkaset tysięcy dolarów.

Alrosa jest światowym liderem, zajmującym się produkcją diamentów. Udział koncernu na rynku rosyjskim wynosi około 97 proc., zaś udział spółki w światowej produkcji diamentów wynosi 28 proc. Szacuje się, że udokumentowane zasoby Alrosy mogą zapewnić utrzymanie dotychczasowego poziomu produkcji kamieni szlachetnych w ciągu najbliższych 25 lat bez obniżenia jakości wydobywanych surowców.