Cisco, największy na świecie producent infrastruktury internetowej, podniósł dość znacznie dywidendy po uzyskaniu znacznie lepszych wyników niż wcześniej zakładano – podaje portal advanced-television.com.

Technologiczny gigant poinformował, że przeprowadzone już redukcje kosztów przyczyniły się do wzrostu zysku netto w czwartym kwartale rozliczeniowym spółki do kwoty 1,9 mld dolarów wobec stawki 1,2 mld dolarów przed rokiem. Przychody firmy zwiększyły się o 4,4 proc. do 11,7 mld dolarów pomimo trudności gospodarczych Europy.

W związku z takimi wynikami Cisco zapowiedziało podniesienie dywidendy o 75 proc. do 14 centów za akcję. Notowania spółki wzrosły od razu po ogłoszeniu komunikatu w handlu pozasesyjnym o 5 proc. do 18,23 dolarów za akcję.

Szef koncernu John Chambers prognozuje wzrost przychodów granicach 2-4 proc. w następnym kwartale, ale przestrzega, ze trwająca niepewność w sprawie Europy, kluczowego rynku, tworzy otoczenie, w którym jest trudno zawierać umowy biznesowe.

„Najpewniej sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy zanim wszystko się unormuje i to może trwać jakiś czas” – powiedział Chambers na konferencji. W efekcie „wielu naszych klientów dalej będzie spodziewać się szeregu wyzwań w okresie najbliższych 12 miesięcy w skali globalnej i dlatego szefowie firm zachowają bardzo konserwatywne podejście do wydatków na IT, a także w sferze zatrudnienia.

Cisco realizuje obecnie program restrukturyzacji w celu obniżenia wydatków firmy o około 1 mld dolarów. W zeszłym miesiącu amerykański koncern zapowiedział redukcję 1300 pracowników.