Dostęp do sieci za granicą może być kosztowny. Ale nie musi. Dzięki kolejnym obniżkom na terenie Unii Europejskiej ceny już nie straszą. Dodatkowo koszty można obniżyć, kupując pakiet roamingowy. W Plusie za 24 zł dostępne jest 9 MB lub 50 MB za 30 zł. Orange i T-Mobile oferują z kolei pakiety tygodniowe, w których 50 MB kosztuje ok. 80 – 100 zł. Poza tym warto zainstalować aplikację – np. Onavo – która zmniejsza zużycie danych. Wielu osobom smartfony zastąpiły już aparaty fotograficzne, warto więc ściągnąć aplikacje, takie jak Instagram czy Pixlromatic+, które pozwalają na szybką obróbkę zdjęć poprzez nałożenie na nie odpowiednich filtrów. I wrzucić na Facebooka, by zobaczyli to znajomi. Internet mobilny w takim przypadku będzie niezbędny.

Warto również dołożyć aplikację nawigacyjną. W systemie operacyjnym Android za darmo dostępne jest Google Maps, ale w sklepach z aplikacjami są też takie, jak TomTom czy Navigo.

Telefon można też zabezpieczyć przed wirusami. – Liczba złośliwych aplikacji podwoiła się z 10 do 20 tys. w ciągu jednego miesiąca – ostrzega użytkowników smartfonów z oprogramowaniem Android Rik Ferguson z Trend Micro. To jedna z firm oferujących mobilne pakiety antywirusowe (inne to np. Norton, Kaspersky, Lookout, Eset). Zakup wiąże się z wydatkiem od 10 do 30 dol. (płaci się za rok ochrony), ale niektóre opcje, jak w przypadku Eset, dostępne są też za darmo.