Bonifikata na energię elektryczną dla tzw. odbiorcy wrażliwego ma wynieść nie więcej niż 30 proc. wartości, otrzymanej przez przemnożenie limitu zużycia energii i średniej ceny, określanej przez URE - wynika z odpowiedzi MG na interpelację poselską.

W odpowiedzi wiceministra Tomasza Tomczykiewicza wysokość rocznego limitu zużycia energii ustalono na 900 kWh dla osoby samotnie gospodarującej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej, 1250 kWh w dla rodziny składającej się z 2 do 4 osób oraz 1500 kWh dla rodziny składającej się z co najmniej 5 osób.

System bonifikat na energię elektryczną ma znaleźć się w ustawie Prawo energetyczne, nad której projektem pracuje ministerstwo gospodarki. Ma dotyczyć tzw. odbiorcę wrażliwego, który zdefiniowany został jako odbiorca energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, któremu przyznano zasiłek stały lub zasiłek okresowy albo będący członkiem rodziny, której przyznano zasiłek okresowy oraz posiadający umowę na dostawę prądu i zamieszkujący w miejscu jej dostarczania.Analogiczny system bonifikat ma zostać zastosowany do odbiorców gazu w projekcie ustawy Prawo gazowe.

Wejście w życie rozwiązań zabezpieczających interesy odbiorców wrażliwych jest warunkiem, jakie stawia prezes URE dla uwolnienia cen energii elektrycznej i gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych. System ochrony odbiorcy wrażliwego przewiduje w swoim prawodawstwie Unia Europejska. "Warto zauważyć, że w ramach dążenia do jednolitego, europejskiego rynku energii nastąpi proces ujednolicania cen energii elektrycznej w krajach Unii Europejskiej. W Polsce jednakże siła nabywcza ludności jest niższa niż w krajach Europy Zachodniej" - napisało MG w odpowiedzi na interpelację.