Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde wyraziła zadowolenie z powodu podjętego w czwartek zobowiązania władz polskich, aby wesprzeć Fundusz 6,27 mld euro.

Dyrektor zarządzająca MFW Christine Lagarde wyraziła zadowolenie z powodu podjętego w czwartek zobowiązania władz polskich, aby wesprzeć Fundusz 6,27 mld euro. NBP poinformował, że decyzja w tej sprawie zapadnie po uzgodnieniu z MFW warunków umowy.

"Bardzo cieszy mnie dzisiejsze zobowiązanie władz polskich, aby wesprzeć MFW 6,27 mld euro. Jest to część wspólnych działań najważniejszych kredytodawców, mających na celu zapewnienie Funduszowi odpowiednich środków do działania w sytuacjach kryzysowych" - oświadczyła Lagarde.

Według niej zobowiązanie to demonstruje gotowość Polski do wspierania wspólnych wysiłków "na rzecz wzmacniania światowej stabilności gospodarczej i finansowej w duchu multilateralizmu".

NBP deklaruje gotowość pożyczki, ale podpisze po zapoznaniu się z umową

Dyrektor biura prasowego NBP Przemysław Kuk poinformował w czwartek PAP, że "ostateczna decyzja o udzieleniu pożyczki na rzecz MFW zostanie podjęta przez zarząd NBP po uzgodnieniu z MFW warunków umowy". Dodał, że bank centralny podtrzymuje, zadeklarowaną wcześniej, gotowość do udzielenia pożyczki.

Biuro prasowe Ministerstwa Finansów przypomniało w czwartek, że "w grudniu ubiegłego roku minister finansów po konsultacjach z prezesem NBP podjął decyzję o udzieleniu pożyczki dla MFW w kwocie 6,27 mld euro". "Za ustalenie szczegółowych warunków umowy z MFW odpowiedzialny jest NBP" - poinformował PAP resort.

W styczniu br. zarząd NBP podał, że po zapoznaniu się z wnioskiem ministra finansów z 16 stycznia 2012 r. ws. udzielenia przez NBP pożyczki bilateralnej MFW postanowił przychylić się do prośby ministra i upoważnił prezesa NBP do zadeklarowania wobec rządu RP i MFW gotowości partycypacji NBP w czasowym zwiększeniu zasobów finansowych MFW w formie pożyczki bilateralnej.