Pierwszy tydzień stycznia na Giełdzie Papierów Wartościowych zakończył się na lekkim plusie. Spośród spółek z WIG20 największy wzrost ceny stał się udziałem grupy budowlanej PBG. Jej akcje podrożały prawie o 7 proc.
PBG rośnie, chociaż perspektywy dla firm budowlanych nie są wcale najlepsze. To dlatego branża szuka nowych źródeł przychodów. Tak robi m.in. Polimex-Mostostal, który jesienią wygrał przetarg na budowę bloku energetycznego za kilkanaście miliardów złotych. W tym kierunku idzie również grupa PBG. Aby zwiększyć swoje szanse w walce o kontrakty, spółka kupiła Rafako, producenta kotłów dla energetyki. W minionym tygodniu PBG poinformowała o przelaniu ostatniej raty za ponad 50 proc. akcji Rafako. Łącznie PBG zapłaciła za te papiery ponad 500 mln zł.
PBG / DGP
Analitycy uważają, że w najbliższym czasie spółka będzie drożeć. W grudniu eksperci z Espirito Santo i Goldman Sachs upublicznili bardzo pochlebne dla tej grupy rekomendacje. Według pierwszych papiery PBG mogą wzrosnąć do 87 zł za sztukę, a według drugich – do 147 zł. Na zamknięciu czwartkowej sesji płacono za nie 75,85 zł.