Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie kontroli nad Polkomtelem przez należącą do Zygmunta Solorza-Żaka spółkę Spartan Capital Holdings. W lipcu br. Spartan kupił 100 proc. akcji Polkomtelu.

Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w poniedziałek w komunikacie, postępowanie antymonopolowe wykazało, że transakcja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji w żadnym z obszarów działalności łączących się podmiotów, w szczególności w obszarach świadczenia usług telefonii komórkowej, dostępu do szerokopasmowego mobilnego internetu, a także posiadanych częstotliwości. Dlatego prezes UOKiK uznała, że Spartan Capital Holdings może przejąć Polkomtel wraz z jego spółkami zależnymi.

UOKiK podkreślił, że zgodnie z informacjami zawartymi we wniosku głównym celem planowanej transakcji jest rozwijanie szybkiego szerokopasmowego dostępu do internetu czwartej generacji w technologii Long Term Evolution (LTE). Zgłaszający dysponuje nowoczesnymi technologiami w tym zakresie, zaś Polkomtel infrastrukturą oraz bazą klientów, pozwalającą na rozwój szybkiej sieci przesyłu danych - dodał Urząd.

Postępowanie antymonopolowe Urząd wszczął 21 lipca br., po tym jak Spartan Capital Holdings zgłosił zamiar przejęcia Polkomtelu - operatora sieci telefonii komórkowej Plus i jednego z czterech głównych dostawców tych usług w Polsce. W jego ramach m.in. przeanalizował opinie działających operatorów komórkowych oraz regulatora rynku - Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Spartan należy do grupy kapitałowej kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka, właściciela m.in. spółek z rynku medialnego i telekomunikacyjnego - Polsatu Cyfrowego, Aero2, Mobylandu, CenterNetu. Ponadto grupa jest aktywna również m.in. na rynkach: bankowym, funduszy emerytalnych i ubezpieczeń oraz produkcji filmów - poprzez działalność Telewizji Polsat, Invest Banku oraz PTE Polsat.

Akcjonariusze Polkomtelu podpisali umowę sprzedaży 100 proc. akcji spółki w lipcu. Całkowita wartość transakcji wynosi 18,1 mld zł. Po odjęciu zadłużenia Polkomtelu i dywidendy, którą Polkomtel wypłaci na rzecz obecnych akcjonariuszy (czyli sprzedających), całkowita kwota płatności wynosi 15,1 mld zł.

Solorz-Żak zapowiadał, że jeśli kupi akcje Polkomtelu, to w przyszłości wprowadzi tę spółkę na warszawską giełdę

Umowę ze strony sprzedających podpisały: PGE, PKN Orlen, KGHM, Węglokoks oraz Vodafone Americas i Vodafone International Holdings. Posiadają oni łącznie 100 proc. akcji Polkomtelu.

Zygmunt Solorz-Żak zapowiadał wcześniej, że jeśli kupi akcje Polkomtelu, to w przyszłości wprowadzi tę spółkę na warszawską giełdę.

"Decyzja o inwestycji w Polkomtel wynika z planów rozwoju działalności w sektorze telekomunikacyjnym. Razem z Polkomtelem i innymi podmiotami takimi jak np. Grupa Midas, będziemy mogli przyspieszyć i zoptymalizować realizację strategii, której głównym celem jest rozpowszechnienie dostępu do szerokopasmowego internetu w Polsce. Stąd też naszym priorytetem jest budowa i rozwój pierwszej ogólnopolskiej sieci LTE, umożliwiającej szybki bezprzewodowy dostęp do sieci z prędkością transferu do 326 Mb/s" - poinformował w poniedziałek Solorz-Żak w komunikacie.

Zgody UOKiK wymagają koncentracje, w których łączny obrót uczestników transakcji, na terytorium Polski, przekracza równowartość 50 mln euro. Urząd może wydać zgodę, nałożyć na łączących się określone warunki lub zakazać połączenia. UOKiK przypomina, że decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji są ważne przez dwa lata i wygasają, jeżeli w tym czasie połączenie nie zostanie dokonane.