Konkurs Złote Skrzydła „Dziennika Gazety Prawnej” promuje młodych, obiecujących i wyróżniających się autorów książkowych publikacji specjalistycznych. W tym roku odbyła się już jego piąta edycja.
Nagrody przyznawane są w czterech dziedzinach: zarządzanie, prawo podatkowe, prawo pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawo gospodarcze. Zwycięska publikacja musi być nowatorska pod względem tematycznym i edytorskim. Temat powinien mieć charakter monograficzny. Książka musi też dotyczyć problemu aktualnego, ale rzadko poruszanego w literaturze, oraz uwzględniać orzecznictwo sądów.
Autorzy nagradzanych książek w chwili oddania publikacji do druku nie mogą mieć ukończonych 35 lat.
Wyboru zwycięskich publikacji dokonują kapituły, w skład których wchodzą pracownicy naukowi, praktycy, adwokaci oraz radcowie prawni. Decyzje podejmowane są większością głosów.
W konkursie Złote Skrzydła ocenialiśmy 30 książek wydanych w 2010 r. Prace mogli zgłaszać przedstawiciele wydawnictw, autorzy, placówki naukowe, a także członkowie kapituły.
Do rywalizacji o nagrody w wysokości 10 tys. zł ufundowane przez współorganizatora konkursu, firmę doradczą KPMG, mogły przystąpić tylko osoby, które w chwili oddawania książki do druku nie ukończyły 35 lat.
Nadesłane wydawnictwa były oceniane w czterech kategoriach: podatki, zarządzanie, prawo pracy i prawo gospodarcze. Nagrody przyznawała kapituła złożona z wybitnych ekspertów: pracowników naukowych, sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, radców prawnych, adwokatów. Członkowie kapituły zwracali uwagę przede wszystkim na umiejętne połączenie aspektów teoretycznych z praktyką oraz orzecznictwem sądowym.
W kategorii zarządzanie nagrodę otrzymała dr Anna Jupowicz-Ginalska. Jej „Marketing medialny” (Wydawnictwo Difin) pokonał pięć innych pozycji. W dziedzinie prawo pracy i ubezpieczeń społecznych nagrodzono dr. Michała Raczkowskiego, adiunkta w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała również Wioletta Witoszko z Uniwersytetu w Białymstoku.
W kategorii podatki zwyciężył dr Paweł Selera, doradca podatkowy współpracujący z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy Spółka Doradztwa Podatkowego sp. z o.o. Kapituła postanowiła również wyróżnić ubiegłorocznego zwycięzcę naszego konkursu – dr. Dariusza Strzelca, adiunkta w Katedrze Materialnego Prawa Podatkowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.
Bardzo duża liczba zgłoszonych książek spowodowała, że najtrudniej było wyłonić laureata w zakresie prawa gospodarczego. Po długich obradach kapituła jednogłośnie wskazała, że nagrodę główną powinien otrzymać dr Tomasz Czech. Wyróżniono również dr. Daniela Dąbrowskiego, dr Annę Falkowską oraz dr Dominikę Nowak.
Kategoria podatki
SKŁAD KAPITUŁY:
Mec. Andrzej Marczak
doradca podatkowy i partner KPMG, fundatora nagród dla laureatów
Mec. Robert Krasnodębski
radca prawny i doradca podatkowy w Kancelarii Weil Gotshal & Manges
Prof. Witold Modzelewski
Uniwersytet Warszawski
NAGRODA GŁÓWNA:
Paweł Selera
za książkę „Międzynarodowe a unijne prawo podatkowe w kontekście opodatkowania zysków przedsiębiorstw” Wydawnictwo Wolters Kluwer
Uzasadnienie: To jedna z pierwszych pozycji poświęconych międzynarodowym i unijnych przepisom podatkowym dotyczącym opodatkowania zysków przedsiębiorstw.
WYRÓŻNIENIE:
Dariusz Strzelec
za książkę „Dochody nieujawnione. Zasady opodatkowania. Postępowanie podatkowe” Wydawnictwo C.H. Beck
Uzasadnienie: Książka opisuje wiele praktycznych i aktualnych problemów. Jest napisana fachowym i przystępnym językiem. Na szczególną uwagę zasługują bibliografia oraz bogate orzecznictwo sądowe.
Kategoria zarządzanie
SKŁAD KAPITUŁY:
Prof. Piotr Płoszajski
kierownik Katedry Teorii Zarządzania, Szkoła Główna Handlowa
Stefan Dunin-Wąsowicz
członek zarządu BBI Polska
Prof. Andrzej Herman
dziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, SGH
NAGRODA GŁÓWNA:
Anna Jupowicz-Ginalska
za książkę „Marketing medialny”, Wydawnictwo Difin
Uzasadnienie: Książka napisana przystępnym i fachowym językiem porusza praktyczne i aktualne problemy. Opisuje mechanizmy rządzące autopromocją, show biznesem, kampaniami reklamowymi i prowokacjami medialnymi.
Dr Anna Jupowicz-Ginalska
Książka powstała dzięki mojej pracy doktorskiej napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Jerzego Olędzkiego. Poświęcona jest marketingowi prowadzonemu przez środki przekazu. Badam produkt medialny w kontekście jego unikatowości i współwystępowania pozornie wykluczających się cech. Omawiam ramówki radiowe i telewizyjne, sporo uwagi poświęcam również marce medialnej. Wnikliwie przyglądam się cenie medialnej, zarówno w aspekcie osobistym, jak i instytucjonalnym. Poruszam kwestię dystrybucji środków przekazu, klasyfikując ją w kontekście geograficznym, częstotliwości aktualizacji treści czy metod rozpowszechniania.
Sporo uwagi poświęcam także promocji medialnej – podaję ponad 15 technik, po które sięgają media w strategii promocyjnej. Przyglądam się także autopromocji, show-biznesowi, kampaniom reklamowym czy prowokacjom medialnym. Każdy z tych elementów analizuję w kontekście nastawienia proklienckiego, skoncentrowanego na wygodzie korzystania ze środków przekazu. Koniecznie muszę podkreślić silny związek budowanej przeze mnie teorii z praktyką: liczba przykładów związanych z rynkiem medialnym jest naprawdę znaczna.
Nagrodzoną przez „DGP” książkę traktuję jako kamień milowy dla moich dalszych badań. Niewątpliwie otrzymane wyróżnienie pozwoli mi dodatkowo rozwinąć skrzydła.



Kategoria prawo pracy i ubezpieczenia społeczne
SKŁAD KAPITUŁY:
prof. Gertruda Uściska
Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Uniwersytet Warszawski
Dawid Zdebiak
radca prawny z Kancelarii Gujski Zdebiak
dr Jacek Męcina
doradca zarządu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”
NAGRODA GŁÓWNA:
Michał Raczkowski
za książkę „Pozorność w umownych stosunkach pracy” Wydawnictwo Lexis Nexis
Uzasadnienie: Monografia porusza ważne aspekty teoretyczne, ale jest też doskonałym przewodnikiem dla praktyków. Autor nie tylko przedstawia problemy prawne, lecz także wskazuje, jak je rozwiązywać.
WYRÓŻNIENIE:
Wioletta Witoszko
za książkę „Jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego” Wydawnictwo Wolters Kluwer
Uzasadnienie: Celem książki było kompleksowe, a przez to interdyscyplinarne podejście do zagadnienia. Autorka w sposób przystępny przedstawia problematykę odszkodowania. Książka zawiera interesujące orzecznictwo i bibliografię.
Michał Raczkowski
Promotor mojej pracy doktorskiej prof. Małgorzata Gersdorf zaproponowała, bym zajął się zagadnieniem pozorności jako jednej z wad oświadczenia woli (jej roli w prawie pracy poświęciłem również pracę magisterską). Problematyka ta daje możliwość przeprowadzenia ciekawych naukowo badań, niezwykle przy tym istotnych praktycznie.
Zawierając umowę o pracę albo dokonując innych czynności prawnych z zakresu prawa pracy, strony nierzadko nie zamierzają dokumentować rzeczywistej treści uzgodnień. Ze względu na ograniczenia czy wymagania prawa pracy, ale także – a może przede wszystkim – ze względu na regulacje ubezpieczeń społecznych (chęć uniknięcia objęcia ubezpieczeniem i związanych z tym składek lub wręcz przeciwnie, objęcia ubezpieczeniem, aby później uzyskać świadczenia) pozorują treść tych dokumentów w różny sposób. Podjąłem się zatem próby kompleksowej oceny występujących i możliwych postaci pozorności oraz jej konsekwencji prawnych.
Celem publikacji było kompleksowe, a przez to interdyscyplinarne podejście do zagadnienia. Dlatego w dwóch pierwszych rozdziałach zajmuję się problemem stosowania art. 83 k.c. do stosunku pracy, w rozdziale trzecim analizuję możliwe przypadki pozorności nie tylko w umowach o pracę, ale także innych czynnościach prawa pracy, a w ostatnich dwóch piszę o wpływie na ubezpieczenia społeczne, obowiązki podatkowe, a także możliwe sankcje wykroczeniowe i karne za działania pozorne.
Bazowałem na orzecznictwie sądowym. Wykorzystałem też przypadki z własnej praktyki lub praktyki znajomych i kolegów. W pewnych przypadkach po prostu założyłem, że określone przypadki pozorności mogą się zdarzyć i, niestety, kilka z tych założeń potwierdziło się w toku pisania.
Kategoria prawo gospodarcze
SKŁAD KAPITUŁY:
prof. Joanna Sieńczyło-Chlabicz
Wydział Prawa, Uniwersytet w Białymstoku, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego
prof. Wojciech Katner
kierownik Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, sędzia Sądu Najwyższego
mec. Bartosz Grohman
członek Naczelnej Rady Adwokackiej
NAGRODA GŁÓWNA:
Tomasz Czech
za książkę „Konsorcjum kredytowe” Wydawnictwo Lexis Nexis
Uzasadnienie: Pierwsza monografia dotycząca analizy prawnej konsorcjum kredytowego. Publikacja o dużych walorach praktycznych i teoretycznych.
WYRÓŻNIENIE EX AEQUO:
Daniel Dąbrowski
za książkę „Nabywanie akcji własnych przez spółkę akcyjną”
Wydawnictwo Wolters Kluwer
Uzasadnienie: Książka przydatna nie tylko praktykom, lecz także kadrze zarządzającej przedsiębiorstwami.
Anna Falkowska
za książkę „Odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy” Wydawnictwo Wolters Kluwer
Uzasadnienie: Obowiązkowa lektura każdego studenta prawa.
Dominika Nowak
za książkę „Wadliwa spółka partnerska”
Wydawnictwo Wolters Kluwer
Uzasadnienie: Kompleksowa i wyczerpująca monografia.
Tomasz Czech
Od dziesięciu lat zajmuję się transakcjami finansowania konsorcjalnego w praktyce i zawsze czułem niedosyt pogłębionych analiz tej problematyki w polskiej literaturze. Problem ten opisany jest w literaturze angielskiej i niemieckiej, ale brakowało analizy na tle polskich przepisów i praktyki. Pomyślałem, że skoro jej nie ma, to może sam powinienem o tym napisać.
Książka kompleksowo omawia relacje prawne między bankami wspólnie udzielającymi kredytu. Opisuje empiryczny model konsorcjum kredytowego, który stworzono na międzynarodowym rynku finansowym, a następnie od początku lat 90. zeszłego wieku zaczęto stosować w polskiej praktyce bankowej. Szczegółowo objaśniłem charakterystyczne instytucje tego modelu. Zwłaszcza interesowało mnie, jak przedstawiają się one nie w teorii, ale w realnym działaniu.
W książce zajmuję się empirycznym modelem konsorcjum, opierając się m.in. na standardowej dokumentacji LMA (Loan Market Association). Niebagatelną rolę odgrywały także moje własne doświadczenia, zwłaszcza obserwacje dotyczące praktyki funkcjonowania konsorcjów podczas kryzysu na rynku bankowym. Sytuacje kryzysowe pozwalają sprawdzić realną skuteczność instytucji konsorcjalnych. Testują ich wytrzymałość na przeciążenia powstające w wyniku rozbieżnych interesów ekonomicznych uczestników transakcji finansowych.
Podstawowym dylematem było umiejscowienie konsorcjum kredytowego w systematyce polskiego prawa cywilnego. Model, którym się zająłem, jest pochodzenia anglosaskiego, a przeszczepiono go do polskiej praktyki bankowej bez odpowiedniej regulacji ustawowej. Pytanie brzmiało więc, czy konsorcjum kredytowe można uznać za spółkę cywilną, czy jest to organizacja zupełnie innej natury. Według mnie mamy do czynienia z novum w polskim prawie, którego nie można sprowadzić do zwykłej spółki.