Do końca roku nie zmienią się ceny węgla dostarczanego na rynek krajowy za pośrednictwem sieci autoryzowanych sprzedawców Katowickiego Holdingu Węglowego - podali w piątek przedstawiciele holdingu.

Od czwartku w Lidzbarku Warmińskim trwają warsztaty autoryzowanych sprzedawców węgla z KHW, w których uczestniczą przedstawiciele ok. 140 podmiotów mających taki status.

Jak poinformował PAP dyrektor zespołu organizacji i komunikacji korporacyjnej KHW Jarosław Kwieciński, utrzymanie do końca roku dotychczasowego poziomu cen węgla dostarczanego w kraju przez autoryzowanych sprzedawców to jedno z najważniejszych ustaleń warsztatów.

Uzgodniono także zwiększenie ilości dostaw węgla opałowego na rynek krajowy za pośrednictwem sieci autoryzowanych sprzedawców o 150 tys. ton węgla opałowego tzw. grubego i o 70 tys. ton węgla opałowego średniego, w odniesieniu do ilości z 2010 r.

W ciągu trzech kwartałów tego roku dostawy węgla grubego (szczególnie cenionego przez odbiorców indywidualnych, o dużej wartości opałowej) z KHW na rynek krajowy wyniosły już ponad 1 mln ton, a węgla średniego ok. 180 tys. ton. Węgiel ten sprzedali odbiorcom właśnie autoryzowani sprzedawcy.

Kilka dni temu największy polski producent węgla - Kompania Węglowa - zapowiedział zmianę cen miałów energetycznych od początku października. Podwyżka dotyczy tych odbiorców, którzy nie mają cen zagwarantowanych w umowach oraz nowych transakcji, ponad zamówione już ilości.

Kompania planuje też korekty cen niektórych innych rodzajów węgla. Szczegóły podwyżki nie są na razie znane - w piątek po południu na stronie internetowej firmy wciąż nie było nowych, obowiązujących formalnie od soboty cenników. Według wcześniejszych informacji portalu gospodarczego wnp.pl, który powoływał się na sprzedawców węgla z Kompanii, skala podwyżki przekroczy 15 proc.