Coraz więcej firm skarży nie tylko serwis, lecz również internautów, którzy z niego korzystają. Żądają od nich odszkodowań liczonych w tysiącach złotych

Poszło o „Pocałunek demona”. – To powieść dla młodzieży, z nurtu zainspirowanego „Zmierzchem”. Może to jest tylko jedna książka, ale i tak uważam jej nielegalne udostępnianie w internecie za naganne i ewidentnie uderzające w moje dobra jako wydawcy – mówi Wojciech Karwacki, szef Oficyny Wydawniczej FOKA z Wrocławia. Kiedy znalazł książkę na kontach użytkowników serwisu Chomikuj.pl, za pośrednictwem którego inni mogli ją bezpłatnie i w dowolnych ilościach pobierać, postanowił działać. Pod koniec maja złożył do wrocławskiej prokuratury zawiadomienie o złamaniu praw autorskich przeciwko właścicielowi Chomikuj.pl – firmie Team Solution. Ale Karwacki nie jest jedynym, który zaczął walkę z Chomikuj.pl.

Do prokuratury w Grodzisku Mazowieckim zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożył też serwis internetowy Sagio.pl. Oferuje on swoim abonentom filmy poradnikowe z zakresu kontaktów damsko-męskich. W tym roku pracownicy Sagio.pl kilka z nich znaleźli na kontach użytkowników Chomikuj.pl. – Wystąpiliśmy do serwisu o zablokowanie plików, do których mamy prawa – mówi nam Marek Kawecki z Sagio.pl. Równolegle firma złożyła zawiadomienie do prokuratury. – Chcemy, aby ścigani byli konkretni użytkownicy, którzy złamali nasze prawa autorskie – dodaje Kawecki.