09.06. Warszawa (PAP) - Minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że upublicznienie Jastrzębskiej Spółki Węglowej to jedno z najważniejszych wydarzeń na naszej giełdzie. W czwartek został opublikowany prospekt emisyjny JSW.

"Będzie to największa dotychczas oferta publiczna w polskim sektorze węglowym i jedna z kluczowych transakcji dla rynku kapitałowego nie tylko w Polsce, ale i całej Europie" - powiedział minister na konferencji prasowej.

Zaznaczył, że oferta publiczna JSW zostanie skierowana do szerokiego grona polskich i międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych. Obejmuje do 39 496 196 akcji zwykłych na okaziciela serii A i B o wartości nominalnej 5 zł każda. Akcje stanowią 33,1 proc. kapitału spółki.

"Zakładamy, że 25 proc., z możliwością zwiększenia do 30 proc. akcji, zaoferujemy w ramach akcjonariatu obywatelskiego. (...) Intuicja mi podpowiada, że to zwiększenie o 5 proc. będzie miało miejsce, bo liczymy tutaj na duże zainteresowanie ze strony inwestorów indywidualnych" - podkreślił Grad.

Inwestor indywidualny ma prawo złożyć tylko jeden zapis na akcje JSW, będzie mógł kupić nie mniej niż pięć akcji, ale nie więcej, niż 75.

28 czerwca zostanie ustalona cena sprzedaży akcji dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.

Na akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej inwestorzy indywidualni będą mogli się zapisać od 14 do 27 czerwca, a instytucjonalni od 29 czerwca do 1 lipca - podała spółka w prospekcie. Firma chce przeznaczyć na dywidendę co najmniej 30 proc. skonsolidowanego zysku.

Minister powiedział też, że w czasie oferty publicznej zarząd JSW zaplanował ponad 100 spotkań z inwestorami, które ruszą w najbliższy poniedziałek i potrwają 12 dni. Na początku będą to spotkania w kraju, a następnie - w związku z globalnym charakterem tej oferty - także za granicą. Szczegóły są dopracowywane, zarząd spółki planuje odwiedzić m.in. Londyn, Nowy Jork, Boston, Frankfurt, Genewę, Zurych oraz państwa Zatoki Perskiej.

Grad liczy też, że jesienią akcje JSW wejdą w skład indeksu WIG20. "To też dobra informacja dla naszych inwestorów" - podkreślił.

Obecny na czwartkowej konferencji prezes JSW Jarosław Zagórowski podkreślał, że spółka jest dużym graczem w skali europejskiej a nawet światowej w sektorze węgla koksowego i koksu, niezbędnego do produkcji stali.

"Rynek, na którym działamy znajduje się w bardzo dobrej sytuacji, a jego perspektywy są nadal obiecujące. Nasza przemyślana strategia, której kluczowymi elementami są: powiększenie zasobów, wzrost produkcji koksu i poprawa efektywności, określają ścieżkę naszego rozwoju na kolejne lata" - zaznaczył.

W skład JSW wchodzi pięć kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka, Budryk, Jas-Mos, Krupiński i Pniówek, w których wydobywany jest węgiel koksowy oraz węgiel do celów energetycznych. W skład Grupy JSW wchodzi również Koksownia Przyjaźń. Obecnie trwa proces wniesienia Kombinatu Koksochemicznego Zabrze (KK Zabrze) do Grupy.

W 2010 r. w kopalniach JSW wydobyto 9,1 mln ton węgla koksowego (w tym 7,7 mln t koksowego typu 35) oraz 4,2 mln t węgla do celów energetycznych. W 2010 roku w Koksowni Przyjaźń wyprodukowano 2,6 mln t koksu, natomiast w KK Zabrze 1,2 mln ton. W Koksowni Przyjaźń oraz w KK Zabrze produkowany jest głównie koks metalurgiczny.

Na koniec 2010 roku Grupa zatrudniała ponad 26,1 tys. pracowników, z czego najwięcej zatrudnionych było w JSW: ponad 22,6 tys. i w Koksowni Przyjaźń: ponad 1,7 tys.(PAP)

luo/ amac/ jra/