Popyt na zakup najlepszych powierzchni handlowych w Europie Środkowej osiągnął najwyższy poziom od załamania rynku w 2008 roku - ocenia firma doradcza Cushman & Wakefield. Szczególne zainteresowanie budzą rynki w Polsce i Czechach.

Według analityków Cushman & Wakefield, liczba transakcji w pierwszych czterech miesiącach tego roku świadczy o rosnącej dominacji sektora handlowego, na który przypadło praktycznie 50 proc. ubiegłorocznych inwestycji.

Inwestorzy są zainteresowani zwiększeniem obecności na wybranych rynkach środkowoeuropejskich, w szczególności w Polsce i Czechach - tj. w krajach, w których przewidywany wzrost PKB w najbliższych trzech latach przekroczy tempo rozwoju wielu państw Europy Zachodniej - podkreślają autorzy opracowania.

"Popyt ze strony inwestorów na dobre obiekty handlowe w Polsce przypomina atmosferę sprzed okresu kryzysu. Tym samym potwierdza to wiarę inwestorów w stabilną sytuację ekonomiczną naszego kraju i co za tym idzie w zrównoważony wzrost konsumpcji w następnych latach, który powinien przełożyć się na stopniowy wzrost czynszów i tym samym zwiększenie wartości nieruchomości" - powiedział PAP dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield Wojciech Pisz.

Z kolei partner w Cushman & Wakefield Charles Taylor uważa, że wraz z ponownym wzrostem wydatków konsumpcyjnych i popytu wśród handlowców, na wyniki najlepszych aktywów handlowych w Europie Środkowej będzie wpływać wzrost przychodów i przyrost wartości kapitału.

"Wynajmujący będą mogli w większym stopniu skupiać uwagę na zwiększaniu przychodów i wdrażaniu rozwiązań w zakresie zarządzania aktywami, niż na walce o utrzymanie dotychczasowego poziomu najmu i czynszów, co stanowiło najważniejszy priorytet w czasie dekoniunktury" - podkreślił Taylor.

Powierzchnie handlowe najwyższej klasy, które w ostatnim czasie pojawiły się na rynku środkowoeuropejskim, wzbudziły ożywione zainteresowanie wśród nabywców instytucjonalnych, niezależnie od ceny. Co znamienne, w przypadku większych aktywów, wielu wyspecjalizowanych w nieruchomościach handlowych inwestorów i doradców finansowych jest gotowych połączyć siły w celu zakupu i zarządzania takimi obiektami - wyjaśniają analitycy.

"Zważywszy, że stopy kapitalizacji dla najlepszych centrów handlowych wynoszą w Londynie 5,50 proc., a we Francji i w Niemczech 5,00-5,50 proc., Europa Środkowa nadal oferuje atrakcyjne dyskonto na poziomie 6,50 proc., przy czym w Polsce 6,00-6,25 proc., a w Czechach - 6,25 proc. Z uwagi na obserwowaną w ostatnich paru tygodniach silną rywalizację wśród inwestorów nieuniknione są: presja zniżkowa na stopy kapitalizacji i wzrost aktywności na rynku transakcyjnym w tym sektorze" - podkreślono.

Cushman & Wakefield świadczy usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych. Firma powstała w 1917 r. i zatrudnia ponad 13 tys. pracowników w 234 biurach w 61 krajach.